Australia at the 2024 Summer Olympics: Difference between revisions
→Swimming: - Formatting fixes |
|||
Line 2,979: | Line 2,979: | ||
{{main article|Swimming at the 2024 Summer Olympics|Swimming at the 2024 Summer Olympics – Qualification}} |
{{main article|Swimming at the 2024 Summer Olympics|Swimming at the 2024 Summer Olympics – Qualification}} |
||
Australian swimmers achieved the entry standards in the following events for Paris 2024 (a maximum of two swimmers under the Olympic Qualifying Time (OST) and potentially at the Olympic Consideration Time (OCT)):<ref>{{cite web|title=Paris 2024 – Swimming Qualification|url=https://www.worldaquatics.com/competitions/2943/olympic-games-paris-2024/qualifications|publisher=[[World Aquatics]]|access-date=4 June 2023}}</ref> To assure their nomination to the Olympic team, swimmers must finish in the top two of each individual pool event under both the benchmark standard and the World Aquatics A-cut at the 2024 Australian Championships and Olympic Trials. |
Australian swimmers achieved the entry standards in the following events for Paris 2024 (a maximum of two swimmers under the Olympic Qualifying Time (OST) and potentially at the Olympic Consideration Time (OCT)):<ref>{{cite web|title=Paris 2024 – Swimming Qualification|url=https://www.worldaquatics.com/competitions/2943/olympic-games-paris-2024/qualifications|publisher=[[World Aquatics]]|access-date=4 June 2023}}</ref> To assure their nomination to the Olympic team, swimmers must finish in the top two of each individual pool event under both the benchmark standard and the World Aquatics A-cut at the 2024 Australian Championships and Olympic Trials. |
||
;Men |
;Men |
||
{| class=wikitable style="font-size:90%;" |
{| class=wikitable style="font-size:90%;" |
||
Line 3,035: | Line 3,034: | ||
| |
| |
||
| |
| |
||
| |
|colspan=2 rowspan=2 {{n/a}} |
||
| |
| |
||
| |
| |
||
Line 3,045: | Line 3,044: | ||
| |
| |
||
|- |
|- |
||
|Elijah Winnington |
|[[Elijah Winnington]] |
||
|[[Swimming at the 2024 Summer Olympics – Men's 800 metre freestyle|800 m freestyle]] |
|[[Swimming at the 2024 Summer Olympics – Men's 800 metre freestyle|800 m freestyle]] |
||
| |
| |
||
| |
| |
||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
| |
| |
||
| |
| |
||
Line 3,058: | Line 3,056: | ||
| |
| |
||
| |
| |
||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
|-align=center |
|-align=center |
||
|align=left| |
|align=left| |
||
Line 3,457: | Line 3,456: | ||
| |
| |
||
|} |
|} |
||
==Table tennis== |
==Table tennis== |
Revision as of 22:54, 13 June 2024
Australia at the 2024 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | AUS |
NOC | Australian Olympic Committee |
Website | www |
in Paris, France 26 July 2024 – 11 August 2024 | |
Competitors | 410 in 29 sports |
Officials | Anna Meares (chef de mission)[1] |
Medals |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
1906 Intercalated Games –––– Australasia (1908–1912) |
Australia is scheduled to compete at the 2024 Summer Olympics in Paris from 26 July to 11 August 2024. Australian athletes have appeared in every Summer Olympic Games of the modern era, alongside France, Great Britain, Greece, and Switzerland. As Brisbane will stage the 2032 Summer Olympics, Australia and the United States, the next nation to host the 2028 Summer Olympics in Los Angeles, will march before the homebound French team enters Place du Trocadéro during the parade of nations segment of the opening ceremony.
Competitors
The following is the list of number of competitors in the Games.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 1 | 1 | 2 |
Artistic swimming | N/A | TBD | 8 |
Athletics | 20 | 23 | 43 |
Badminton | 0 | 3 | 3 |
Basketball | 12 | 16 | 28 |
Boxing | 6 | 6 | 12 |
Breaking | 1 | 1 | 2 |
Canoeing | 9 | 7 | 16 |
Cycling | 12 | 13 | 25 |
Diving | 5 | 6 | 11 |
Equestrian | TBD | TBD | 9 |
Field hockey | 16 | 16 | 32 |
Football | 0 | 18 | 18 |
Gymnastics | 1 | 11 | 12 |
Modern pentathlon | 1 | 1 | 2 |
Rowing | 14 | 21 | 35 |
Rugby sevens | 12 | 12 | 24 |
Sailing | 6 | 6 | 12 |
Shooting | 6 | 7 | 13 |
Sport Climbing | 1 | 1 | 2 |
Surfing | 2 | 2 | 4 |
Swimming | 24 | 27 | 51 |
Table tennis | 3 | 3 | 6 |
Taekwondo | 2 | 1 | 3 |
Triathlon | 2 | 2 | 4 |
Volleyball | 2 | 2 | 4 |
Water polo | 12 | 12 | 24 |
Weightlifting | 1 | 2 | 3 |
Wrestling | 2 | 0 | 2 |
Total | 173 | 220 | 410 |
Archery
Two Australian archers qualified for the 2024 Summer Olympics men's and women's individual recurve competitions by virtue of their mixed team gold medal results at the 2023 Pacific Games in Honiara, Solomon Islands.[2]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Men's individual | ||||||||||
Women's individual | ||||||||||
|
Mixed team | — |
Artistic swimming
Australia fielded a squad of eight artistic swimmers to compete in the women's duet and mixed team event as the highest-ranked Oceanian nation eligible for qualification at the 2023 FINA World Championships in Fukuoka, Japan.[3]
Athlete | Event | Technical routine | Free routine (preliminary) | Free routine (final) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Total (technical + free) | Rank | Points | Total (technical + free) | Rank | ||
|
Duet | ||||||||
Carolyn Rayna Buckle Georgia Courage-Gardiner Kiera Gazzard Raphaelle Gauthier Margo Joseph-Kuo Anastasia Kusmawan Zoe Poulis Milena Waldmann |
Team | — |
Athletics
Australian track and field athletes achieved the entry standards for Paris 2024, either by passing the direct qualifying mark (or time for track and road races) or by world ranking, in the following events (a maximum of 3 athletes each).[4][5][6] If there are more than three qualified Australians in any event, preference will generally be given to the highest finishers at the 2024 Australian Athletics Championships.
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Track and road events
- Men
Athlete | Event | Heat | Repechage | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Reece Holder | 400 m | ||||||||
Peter Bol | 800 m | ||||||||
Joseph Deng | |||||||||
1500 m | |||||||||
|
4 × 100 metres relay | — | |||||||
Patrick Tiernan | Marathon | — | |||||||
Brett Robinson | |||||||||
Kyle Swan | 20 km walk | — | |||||||
Rhydian Cowley | |||||||||
Declan Tingay |
- Women
Athlete | Event | Heat | Repechage | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Claudia Hollingsworth | 800 m | ||||||||
Abbey Caldwell | |||||||||
Jessica Hull | 1500 m | ||||||||
Rose Davies Jessica Hull |
5000 m | — | |||||||
Lauren Ryan | 10,000 m | — | |||||||
Michelle Jenneke | 100 m hurdles | ||||||||
|
4 × 100 metres relay | — | |||||||
Genevieve Gregson | Marathon | — | |||||||
Sinead Diver | |||||||||
Jessica Stenson | |||||||||
Jemima Montag | 20 km walk | — | |||||||
Rebecca Henderson | |||||||||
Olivia Sandery |
- Mixed
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Result | Rank | ||
|
Marathon race walking relay | ||
|
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Kurtis Marschall | Men's pole vault | ||||
Chris Mitrevski | Men's long jump | ||||
Matthew Denny | Men's discus throw | ||||
Nicola Olyslagers | Women's high jump | ||||
Eleanor Patterson | |||||
Nina Kennedy | Women's pole vault | ||||
Mackenzie Little | Women's javelin throw |
Badminton
Australia entered three badminton players into the Olympic tournament based on the BWF Race to Paris Rankings.
Athlete | Event | Group stage | Elimination | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Tiffany Ho | Women's singles | — | ||||||||
Setyana Mapasa Angela Yu |
Women's doubles | — |
Basketball
5×5 basketball
Summary
Team | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Australia men's | Men's tournament | OQT (ESP) winner | Canada | OQT (GRE) winner | |||||
Australia women's | Women's tournament | Nigeria | Canada | France |
Men's tournament
The Australia men's basketball team qualified for the games by virtue of their results through the 2023 FIBA Basketball World Cup in Philippines, Japan & Indonesia, as the highest-ranked squad from Oceanic zone.[7]
- Team roster
A 22-player roster was announced on 10 April 2024.[8] It was cut to 17 players on 16 May.[9] The final squad was finalized on 5 July.[10]
Australia men's national basketball team – 2024 Summer Olympics roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Group play
Women's tournament
The Australia women's national basketball team qualified by placing in the top three at the 2024 Olympic Qualifying Tournaments in Belém, Brazil.[12]
- Team roster
A 26-player roster was announced on 26 March 2024.[13] The final squad was revealed on 7 July 2024.[14]
Australia women's national basketball team – 2024 Summer Olympics roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | France (H) | 3 | 2 | 1 | 222 | 187 | +35 | 5[a] | Quarterfinals |
2 | Australia | 3 | 2 | 1 | 211 | 212 | −1 | 5[a] | |
3 | Nigeria | 3 | 2 | 1 | 208 | 207 | +1 | 5[a] | |
4 | Canada | 3 | 0 | 3 | 189 | 224 | −35 | 3 |
Rules for classification: 1) classification points; 2) head-to-head results; 3) head-to-head game points difference; 4) head-to-head number of game points scored.
(H) Hosts
Notes:
29 July 2024
11:00 |
Nigeria | 75–62 | Australia |
Scoring by quarter: 18–17, 23–11, 10–19, 24–15 | ||
Pts: Kalu 19 Rebs: Kunaiyi-Akpannah, Musa 7 Asts: Amukamara 9 |
Pts: Smith 15 Rebs: Talbot 10 Asts: Talbot 12 |
Stade Pierre-Mauroy, Lille
Attendance: 24,023 Referees: Amy Bonner (USA), Rabah Noujaim (LBN), Jenna Reneau (USA) |
1 August 2024
13:30 |
Australia | 70–65 | Canada |
Scoring by quarter: 18–16, 20–16, 13–12, 19–21 | ||
Pts: Whitcomb 19 Rebs: Talbot 9 Asts: Whitcomb 10 |
Pts: Carleton 19 Rebs: Carleton 8 Asts: Achonwa 8 |
Stade Pierre-Mauroy, Lille
Attendance: 20,962 Referees: Andrés Bartel (URU), Rabah Noujaim (LBN), Jenna Reneau (USA) |
4 August 2024
21:00 |
Australia | 79–72 | France |
Scoring by quarter: 19–17, 15–17, 25–16, 20–22 | ||
Pts: Madgen 18 Rebs: Magbegor, Talbot 6 Asts: Whitcomb 7 |
Pts: Williams 15 Rebs: Badiane 6 Asts: Bernies 4 |
Stade Pierre-Mauroy, Lille
Attendance: 27,193 Referees: Luis Castillo (ESP), Maj Forsberg (DEN), Jenna Reneau (USA) |
3×3 basketball
Summary
Team | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Australia women's | Women's tournament |
Women's tournament
The Australia women's 3x3 team by winning the FIBA Universality-driven Olympic Qualifying Tournament 2 in Utsonomiya, Japan.[16]
- Team roster
- Women's team event – one team of 4 players
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germany | 7 | 6 | 1 | 117 | 100 | +17 | Semifinals |
2 | Spain | 7 | 4[a] | 3 | 115 | 114 | +1 | |
3 | United States | 7 | 4[a] | 3 | 108 | 109 | −1 | Play-ins |
4 | Canada | 7 | 4[a] | 3 | 129 | 112 | +17 | |
5 | Australia | 7 | 4[a] | 3 | 127 | 122 | +5 | |
6 | China | 7 | 2[b] | 5 | 107 | 123 | −16 | |
7 | Azerbaijan | 7 | 2[b] | 5 | 106 | 123 | −17 | |
8 | France (H) | 7 | 2[b] | 5 | 99 | 105 | −6 |
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Hosts
Notes:
Boxing
Australia entered twelve boxers into the Olympic tournament. All of them qualified for Paris in their respective weight division, after winning gold at the 2023 Pacific Games in Honiara, Solomon Islands.[17][18]
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Yusuf Chothia | Flyweight | — | |||||
Charlie Senior | Featherweight | ||||||
Harry Garside | Lightweight | ||||||
Shannan Davey | Welterweight | ||||||
Callum Peters | Middleweight | ||||||
Teremoana Jnr | Super heavyweight | — |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Monique Suraci | Flyweight | ||||||
Tiana Echegaray | Bantamweight | ||||||
Tina Rahimi | Featherweight | ||||||
Tyla McDonald | Lightweight | ||||||
Marissa Williamson | Welterweight | ||||||
Caitlin Parker | Middleweight | — |
Breaking
Australia entered two breakdancers to compete in their respective gender-based dual battles for Paris 2024. Jeffrey Dan Arpie (J Attack) and Rachael Gunn (Raygun) secured the spots by virtue of their gold-medal victory each in the B-boys and B-girls final battle at the 2023 WDSF Oceanian Breaking Championships in Sydney, Australia.[19]
Athlete | Nickname | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | |||
Jeffrey Dan Arpie | J Attack | B-Boys | |||||||
Rachael Gunn | Raygun | B-Girls |
Canoeing
Slalom
Australian canoeists confirmed a boat in the men's C-1 and K-1, women's C-1 and K-1 classes, respectively, for the Games through the 2023 ICF Canoe Slalom World Championships in London, Great Britain, and 2024 Oceania Championships in Penrith.[20][21]
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Rank | Run 2 | Rank | Best | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Tristan Carter | Men's C-1 | ||||||||||
Timothy Anderson | Men's K-1 | ||||||||||
Women's C-1 | |||||||||||
Women's K-1 |
Sprint
Australian canoeists qualified one boats in each of the following distances for the Games through the 2023 ICF Canoe Sprint World Championships in Duisburg, Germany.[22][23]
Athlete | Event | Heats | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Thomas Green | Men's K-1 1000 m | ||||||||
Thomas Green Jean van der Westhuyzen |
Men's K-2 500 m | ||||||||
Jackson Collins Riley Fitzsimmons Noah Havard Pierre van der Westhuyzen |
Men's K-4 500 m | ||||||||
Alyce Wood | Women's K-1 500 m | ||||||||
Ella Beere Alyssa Bull Alexandra Clarke Yale Steinpreis |
Women's K-4 500 m |
Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)
Cycling
Road
Australia entered a team of six road cyclists (three male and three female). Australia qualified three male and three female athletes through the UCI Nation Ranking and 2023 World Championships in Glasgow, Great Britain.[24]
- Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Road race | |||
Time trial | |||
- Women
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Road race | |||
Time trial | |||
Track
Australian riders obtained a full spots for men's track events and women's team pursuit, madison, and omnium; and two additional quotas for women's sprint and keirin; based on their country's results in the final UCI Olympic rankings.
- Sprint
Athlete | Event | Qualification | Round 1 | Repechage 1 | Round 2 | Repechage 2 | Round 3 | Repechage 3 | Quarterfinals | Semifinals | Finals / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Rank | ||
Men's sprint | |||||||||||||
Women's sprint |
- Team sprint
Athlete | Event | Qualification | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time Speed (km/h) |
Rank | ||
|
Men's team sprint |
Qualification legend: FA=Gold medal final; FB=Bronze medal final
- Pursuit
Athlete | Event | Qualification | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opponent Results |
Rank | Opponent Results |
Rank | ||
|
Men's team pursuit | ||||||
|
Women's team pursuit |
- Keirin
Athlete | Event | Round 1 | Repechage | Quarterfinals | Semifinals | Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Rank | Rank | Rank | Rank | ||
Men's keirin | ||||||
Women's keirin |
- Omnium
Athlete | Event | Scratch race | Tempo race | Elimination race | Points race | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | ||
Men's omnium | |||||||||||
Women's omnium |
- Madison
Athlete | Event | Points | Laps | Rank |
---|---|---|---|---|
|
Men's madison | |||
|
Women's madison |
Mountain biking
Australian mountain bikers secured one female quota place for the Olympic through the release of the final Olympic mountain biking rankings.
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Women's cross-country |
BMX
- Race
Australian riders secured three quota places (one men and three women's) race for Paris 2024 through the allocations of final Olympic BMX ranking.
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Points | Rank | Result | Rank | ||
Men's | |||||||
Women's | |||||||
- Freestyle
Australia riders received a single quota spot in the men's and women's BMX freestyle for the games. The first quota is obtained at the men's event by virtue of the top three highest nation's at the 2023 UCI BMX Freestyle Park World Championships in Glasgow, Great Britain, while the second quota is obtained at the women's event by virtue of the highest continental representation, not yet qualified, at the 2022 UCI Urban Cycling World Championships in Abu Dhabi, United Arab Emirates.
Athlete | Event | Seeding | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Men's freestyle | |||||
Women's freestyle |
Diving
Australian divers secured nine quota place for Paris 2024, by advancing to the top twelve final of the men's individual platform and women's individual springboard at the 2023 World Aquatics Championships in Fukuoka, Japan; by virtue of gold medal results through 2023 Oceania Championships in Brisbane, Australia; and also by virtue top 12 individuals results and top 4 synchronized pair, not yet qualifed, at the 2024 World Aquatics Championships in Doha, Qatar.
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Li Shixin | Men's 3 m springboard | ||||||
Cassiel Rousseau | Men's 10 m platform | ||||||
Sam Fricker | |||||||
Cassiel Rousseau Domonic Bedggood |
Men's 10 m synchronized platform | — | |||||
Maddison Keeney | Women's 3 m springboard | ||||||
Georgia Sheehan | |||||||
Anabelle Smith Maddison Keeney |
Women's 3 m synchronized springboard | — | |||||
Nikita Hains | Women's 10 m platform | ||||||
Melissa Wu |
Equestrian
Australia fielded a full-squad of three equestrian riders into the team dressage, eventing and jumping competitions, respectively, by securing an outright berth each as the top-ranked nation from Southeast Asia and Oceania, vying for qualification, at the 2022 FEI World Championships in Herning, Denmark; one of two highest-ranked eligible nations at the International Equestrian Federation (FEI)-designated Olympic eventing qualifier for Group F and G (Africa, Middle East, Asia and Oceania) in Millstreet, Ireland; and one of two highest-ranked eligible nations at the International Equestrian Federation (FEI)-designated Olympic jumping qualifier for Group G in Valkenswaard, The Netherlands.[25][26][27][28]
Dressage
Athlete | Horse | Event | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | Overall | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Technical | Artistic | Score | Rank | |||
Individual | — | |||||||||
|
See above | Team | — |
Qualification Legend: Q = Qualified for the final based on position in group; q = Qualified for the final based on overall position
Eventing
Athlete | Horse | Event | Dressage | Cross-country | Jumping | Total | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualifier | Final | ||||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Individual | |||||||||||||||
|
See above | Team | — |
Jumping
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Time | Rank | |||
Individual | |||||||
|
See above | Team |
Field hockey
- Summary
Key:
- FT – After full-time.
- P – Match decided by penalty-shootout.
Team | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Australia men's | Men's tournament | Argentina | Ireland | Belgium | New Zealand | India | |||||
Australia women's | Women's tournament | South Africa | Great Britain | United States | Argentina | Spain |
Men's tournament
Australia men's national field hockey team qualified for the Olympics by virtue of the nation's gold medal results at the 2023 Oceania Cup in Whangārei, New Zealand.[29]
- Team roster
- Men's team event – one team of 16 players
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgium | 5 | 4 | 1 | 0 | 15 | 7 | +8 | 13 | Advance to quarter-finals |
2 | India | 5 | 3 | 1 | 1 | 10 | 7 | +3 | 10 | |
3 | Australia | 5 | 3 | 0 | 2 | 12 | 10 | +2 | 9 | |
4 | Argentina | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 8 | |
5 | Ireland | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 9 | −5 | 3 | |
6 | New Zealand | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 14 | −10 | 0 |
Rules for classification: 1) points; 2) matches won; 3) goal difference; 4) goals for; 5) head-to-head result; 6) field goals scored.
|
|
|
|
|
Women's tournament
Australia women's national field hockey team qualified for the Olympics following the triumph of the nation's gold medal results at the 2023 Oceania Cup in Whangārei, New Zealand.[29]
- Team roster
- Women's team event – one team of 16 players
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 5 | 4 | 1 | 0 | 15 | 5 | +10 | 13 | Quarter-finals |
2 | Argentina | 5 | 4 | 1 | 0 | 16 | 7 | +9 | 13 | |
3 | Spain | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 7 | −1 | 7 | |
4 | Great Britain | 5 | 2 | 0 | 3 | 8 | 12 | −4 | 6 | |
5 | United States | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 13 | −8 | 4 | |
6 | South Africa | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 10 | −6 | 0 |
Rules for classification: 1) points; 2) matches won; 3) goal difference; 4) goals for; 5) head-to-head result; 6) field goals scored.
|
|
|
|
|
Football
- Summary
Key:
- A.E.T – After extra time.
- P – Match decided by penalty-shootout.
Team | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Australia women's | Women's tournament | Germany | Zambia | United States |
Women's tournament
Australia women's football team qualified for the Olympics by winning the third round 2-legged tie of the 2024 AFC Women's Olympic Qualifying Tournament in Tashkent, Uzbekistan, and in Melbourne 13–0 on aggregate.[30]
- Team roster
Australia named a squad of 18 players and 4 alternates for the tournament on 4 June 2024.[31]
Head coach: Tony Gustavsson
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Mackenzie Arnold | 25 February 1994 (aged 30) | 49 | 0 | West Ham United |
2 | FW | Michelle Heyman | 4 July 1988 (aged 36) | 66 | 26 | Canberra United |
3 | DF | Kaitlyn Torpey | 17 March 2000 (aged 24) | 5 | 1 | San Diego Wave |
4 | DF | Clare Polkinghorne | 1 February 1989 (aged 35) | 167 | 16 | Kristianstad |
5 | FW | Cortnee Vine | 9 April 1998 (aged 26) | 29 | 3 | Sydney FC |
6 | MF | Katrina Gorry | 13 August 1992 (aged 31) | 107 | 17 | West Ham United |
7 | DF | Steph Catley (interim captain) | 26 January 1994 (aged 30) | 126 | 5 | Arsenal |
8 | MF | Kyra Cooney-Cross | 15 February 2002 (aged 22) | 45 | 0 | Arsenal |
9 | FW | Caitlin Foord | 11 November 1994 (aged 29) | 123 | 36 | Arsenal |
10 | MF | Emily van Egmond | 12 July 1993 (aged 31) | 144 | 31 | San Diego Wave |
11 | MF | Mary Fowler | 14 February 2003 (aged 21) | 53 | 15 | Manchester City |
12 | DF | Ellie Carpenter | 28 April 2000 (aged 24) | 77 | 4 | Lyon |
13 | MF | Tameka Yallop | 16 June 1991 (aged 33) | 123 | 13 | Brisbane Roar |
14 | DF | Alanna Kennedy | 21 January 1995 (aged 29) | 124 | 9 | Manchester City |
15 | DF | Clare Hunt | 12 March 1999 (aged 25) | 20 | 0 | Paris Saint-Germain |
16 | FW | Hayley Raso | 5 September 1994 (aged 29) | 87 | 18 | Real Madrid |
17 | MF | Clare Wheeler | 14 January 1998 (aged 26) | 21 | 2 | Everton |
18 | GK | Teagan Micah | 20 October 1997 (aged 26) | 17 | 0 | Liverpool |
19 | FW | Sharn Freier | 24 July 2001 (aged 23) | 2 | 0 | Brisbane Roar |
- Group play
Gymnastics
Artistic
Australia fielded a squad of five female gymnasts and one male gymnast for Paris. All of the female gymnasts qualified for the games after advancing to the final round of team all-around, and obtained one of nine available team spots for nations not yet qualified at the 2023 World Championships in Antwerp, Belgium.[32] Later on, Jesse Moore qualified for the games after becoming the highest rank eligible gymnast through the 2024 Oceanian Championships in Auckland, New Zealand.
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Jesse Moore | All-around |
- Women
- Team
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
V | UB | BB | F | V | UB | BB | F | ||||||
Team | — | ||||||||||||
Total |
Rhythmic
Following 2024 Oceania Rhythmic Gymnastics Championships that doubled with European Championships in Budapest, Hungary, International Gymnastics Federation announced Alexandra Kiroi-Bogatyreva as Rhythmic Gymnastics Individual qualifier and Australian Group, know as "Aspire Senior Group", as Rhythmic Gymnastics Group qualifier.[33]
Modern pentathlon
Australian modern pentathletes confirmed two quota places (one per gender) for Paris 2024. Rhys Lanskey and Genevieve van Rensburg secured a spot each in their respective individual events by finishing among the highest-ranked Oceanian modern pentathletes eligible at the 2023 African & Oceania Championships in Cairo, Egypt.[34]
Athlete | Event | Fencing (épée one touch) |
Swimming (200 m freestyle) |
Riding (show jumping) |
Combined: shooting/running (10 m air pistol)/(3200 m) |
Total points | Final rank | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
RR | BR | Rank | MP points | Time | Rank | MP points | Penalties | Rank | MP points | Time | Rank | MP points | ||||
Rhys Lanskey | Men's | |||||||||||||||
Genevieve van Rensburg | Women's |
Rowing
Australian rowers qualified boats in each of the following classes through the 2023 World Rowing Championships in Belgrade, Serbia.
- Men
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Patrick Holt Simon Keenan |
Coxless pair | ||||||||
Fergus Hamilton Alexander Hill Timothy Masters James Daniel Robertson |
Coxless four | ||||||||
Kendall Brodie(Cox) Angus Widdicombe Joseph O'Brien Joshua Hicks Angus Dawson Ben Canham Jack Hargreaves Spencer Turrin Alexander Purnell |
Eight |
- Women
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Tara Rigney | Single sculls | ||||||||
Harriet Hudson Amanda Bateman |
Double sculls | ||||||||
Caitlin Cronin Laura Gourley Rowena Meredith Kathryn Rowan Ria Thompson |
Quadruple sculls | ||||||||
Annabelle McIntyre Jessica Morrison |
Coxless pair | ||||||||
|
Coxless four | ||||||||
|
Eight |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage
Rugby sevens
- Summary
Team | Event | Pool round | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Australia men's | Men's tournament | ||||||||
Australia women's | Women's tournament |
Men's tournament
Australia national rugby sevens team qualified for the Olympics by securing a fifth-place finish and the last of four available slots in the 2022–23 World Rugby Sevens Series, thumping Great Britain in a seventh-place playoff at the London leg.[35]
- Team roster
- Men's team event – 1 team of 12 players
Women's tournament
Australia women's national rugby sevens team qualified for the Olympics by advancing to the quarterfinal phase of the Hong Kong leg and securing a top-four placement in the 2022–23 World Rugby Women's Sevens Series.[36][37]
- Team roster
- Women's team event – 1 team of 12 players
Sailing
Australian sailors qualified one boat in each of the following classes through the 2023 Sailing World Championships in The Hague, Netherlands, and 2023 Sail Sydney in Sydney.[38][39]
- Elimination events
Athlete | Event | Race | Final rank | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | QF | SF1 | SF2 | SF3 | SF4 | SF5 | SF6 | F1 | F2 | F3 | F4 | F5 | F6 | |||
Grae Morris | Men's IQFoil | — | |||||||||||||||||||||||||
Breiana Whitehead | Women's Formula Kite | — |
- Medal race events
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M* | ||||
Matthew Wearn | Men's ILCA 7 | — | |||||||||||||||||
Jim Colley Shaun O'Connor |
Men's 49er | ||||||||||||||||||
Zoe Thomson | Women's ILCA 6 | — | |||||||||||||||||
Evie Haseldine Olivia Price |
Women's 49erFX | ||||||||||||||||||
Conor Nicholas Nia Jerwood |
Mixed 470 | — | |||||||||||||||||
Rhiannan Brown Brin Liddell |
Mixed Nacra 17 |
M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race
Shooting
Australian shooters achieved quota places for the following events based on their results at the 2022 and 2023 ISSF World Championships, 2023 and 2024 Oceania Championships, and 2024 ISSF World Olympic Qualification Tournament.[40] They must compete in two selection meets of the Australia Cup to attain their benchmark scores and assure their selection to the Olympic team.
- Men
Athlete | Event | Qualification | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Jack Rossiter | 10 m air rifle | ||||||
Dane Sampson | 50 m rifle 3 positions | ||||||
Bailey Groves | 10 m air pistol | ||||||
Scott Anderson | 25 m rapid fire pistol | ||||||
James Willet | Trap | ||||||
Frank Morris | Skeet |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Elise Collier | 10 m air rifle | ||||||
Emily Cane | 50 m rifle 3 positions | ||||||
Danielle Donohue | 10 m air pistol | ||||||
Siobhan Nichols | 25 m pistol | ||||||
Catherine Skinner | Trap | ||||||
Laetisha Scanlan | |||||||
Aislin Jones | Skeet |
- Mixed
Athlete | Event | Qualification | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Jack Rossiter Elise Collier |
10 m air rifle team | ||||||
Bailey Groves Danielle Donohue |
10 m air pistol team | ||||||
Frank Morris Aislin Jones |
Skeet team |
Sport climbing
Australia entered two sport climbers into the Olympic tournament. Oceana Mackenzie and Campbell Harrison qualified directly for the women's and men’s boulder & lead combined events, by winning the gold medal at the 2023 Oceania Olympic Qualifier in Melbourne, Australia.[41]
- Boulder & lead combined
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Boulder | Lead | Total | Rank | Boulder | Lead | Total | Rank | ||||||||
Result | Place | Hold | Time | Place | Result | Place | Hold | Time | Place | ||||||
Campbell Harrison | Men’s | ||||||||||||||
Oceania Mackenzie | Women's |
Surfing
Australian surfers confirmed four shortboard quota places (two male and two female) for Tahiti. Ethan Ewing, Jack Robinson, Tyler Wright and Molly Picklum finished among the top ten (men) and top eight (women) of those eligible for qualification in their respective shortboard races based on the results aggregated in the 2023 World Surf League rankings.[42]
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Ethan Ewing | Men's shortboard | |||||||||
Jack Robinson | ||||||||||
Molly Picklum | Women's shortboard | |||||||||
Tyler Wright |
Swimming
Australian swimmers achieved the entry standards in the following events for Paris 2024 (a maximum of two swimmers under the Olympic Qualifying Time (OST) and potentially at the Olympic Consideration Time (OCT)):[43] To assure their nomination to the Olympic team, swimmers must finish in the top two of each individual pool event under both the benchmark standard and the World Aquatics A-cut at the 2024 Australian Championships and Olympic Trials.
- Men
- Women
- Mixed
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
|
4 × 100 m medley relay |
Table tennis
Australia fielded full squad of table tennis players into the Games, by virtue of their successful victory at the 2023 Oceania Championships in Townsville.[44]
- Men
Athlete | Event | Preliminary | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Singles | |||||||||
Nicholas Lum |
Team | — |
- Women
Athlete | Event | Preliminary | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Singles | |||||||||
Minhyung Jee |
Team | — |
- Mixed
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Nicholas Lum Minhyung Jee |
Doubles |
Taekwondo
Australia qualified three athletes to compete at the games. Bailey Lewis, Leon Sejranovic, and Stacey Hymer qualified for Paris 2024 by winning the final match, in their respective weight classes, at the 2024 Oceania Qualification Tournament in Honiara, Solomon Islands.[45] Originally, Australia were allocated 4 spots, but later, Oceania Taekwondo Union disabled one Olympic quota spot due to the event not having the minimum number of athletes participating in the weight class (Women -49 kg), that being a minimum of 4; therefore the quota places is re-allocated to the WT Olympic Rankings list.
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Bailey Lewis | Men's −58 kg | |||||||
Leon Sejranovic | Men's −80 kg | |||||||
Stacey Hymer | Women's −57 kg |
Triathlon
Australia confirmed four quota places (two per gender) in the triathlon events for Paris, following the release of final mixed relay olympics qualification ranking.
- Individual
Athlete | Event | Time | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Swim (1.5 km) | Trans 1 | Bike (40 km) | Trans 2 | Run (10 km) | Total | |||
Matthew Hauser | Men's | |||||||
Luke Willian | ||||||||
Women's | ||||||||
- Relay
Athlete | Event | Time | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Swim (300 m) | Trans 1 | Bike (7 km) | Trans 2 | Run (2 km) | Total group | |||
Matthew Hauser | Mixed relay | — | ||||||
Luke Willian | ||||||||
Total | — |
Volleyball
Beach
Australian men's and women's pairs qualified for Paris based on the FIVB Beach Volleyball Olympic Ranking.[46][47]
Athletes | Event | Preliminary round | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Thomas Hodges Zachery Schubert |
Men's | |||||||||
Taliqua Clancy Mariafe Artacho del Solar |
Women's |
Water polo
- Summary
- FT – After full time.
- P – Match decided by penalty-shootout.
Team | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Australia men's | Men's tournament | Spain | Serbia | France | Hungary | Japan | ||||
Australia women's | Women's tournament | China | Netherlands | Canada | Hungary | — |
Men's tournament
Australia men's national water polo team qualified for the Olympics by being the only Oceanian team at the 2024 World Aquatics Championships.[48]
- Team roster
- Men's team event – one team of 12 players
- Group play
Pos | Team | Pld | W | PSW | PSL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 67 | 39 | +28 | 15 | Quarterfinals |
2 | Australia | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 44 | 42 | +2 | 9[a] | |
3 | Hungary | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 62 | 54 | +8 | 9[a] | |
4 | Serbia | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 58 | 63 | −5 | 6 | |
5 | France (H) | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 50 | 60 | −10 | 3 | |
6 | Japan | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 60 | 83 | −23 | 3 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference.
(H) Host
Notes:
28 July 2024 10:30 v |
Report | Australia | 5–9 | Spain | Paris Aquatic Centre, Paris Referees: Georgios Stavridis (GRE), Darren Spiritosanto (USA) |
Score by quarters: 1–2, 2–3, 1–3, 1–1 | |||||
Lambie, Maksimovic 2 | Goals | Munárriz 3 |
30 July 2024 10:30 v |
Report | Australia | 8–3 | Serbia | Paris Aquatic Centre, Paris Referees: Andrej Franulović (CRO), Zhang Liang (CHN) |
Score by quarters: 1–0, 5–1, 1–0, 1–2 | |||||
Pavillard 4 | Goals | Mandić 2 |
1 August 2024 15:00 v |
Report | France | 8–9 | Australia | Paris Aquatic Centre, Paris Referees: Andrej Franulović (CRO), Veselin Mišković (MNE) |
Score by quarters: 0–1, 3–3, 2–3, 3–2 | |||||
Crousillat, Bjoch 3 | Goals | Maksimovic 3 |
3 August 2024 15:00 v |
Report | Australia | 9–8 | Hungary | Paris Aquatic Centre, Paris Referees: Georgios Stavridis (GRE), Veselin Mišković (MNE) |
Score by quarters: 2–2, 2–3, 2–2, 3–1 | |||||
Edwards, Maksimovic 2 | Goals | Manhercz 4 |
5 August 2024 13:35 v |
Report | Australia | 13–14 | Japan | Paris La Défense Arena, Paris Referees: Rafaele Colombo (ITA), Darren Spiritosanto (USA) |
Score by quarters: 5–2, 2–4, 2–4, 4–4 | |||||
Maksimovic 3 | Goals | Inaba 6 |
Women's tournament
Australia women's national water polo team qualified for the Olympics following the triumph of the gold medal achievement through 2023 Oceania Qualifier Series in Auckland, New Zealand.[49]
- Team roster
- Women's team event – one team of 12 players
- Group play
Pos | Team | Pld | W | PSW | PSL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 33 | 28 | +5 | 10[a] | Quarterfinals |
2 | Netherlands | 4 | 3 | 0 | 1 | 0 | 52 | 37 | +15 | 10[a] | |
3 | Hungary | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 46 | 37 | +9 | 7 | |
4 | Canada | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 37 | 49 | −12 | 3 | |
5 | China | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 34 | 51 | −17 | 0 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference.
Notes:
27 July 2024 20:05 v |
Report | Australia | 7–5 | China | Paris Aquatic Centre, Paris Referees: Jennifer McCall (USA), Aurélie Blanchard (FRA) |
Score by quarters: 3–2, 2–1, 0–0, 2–2 | |||||
Andrews 3 | Goals | Wang H. 2 |
31 July 2024 14:00 v |
Report | Netherlands | 14–15 | Australia | Paris Aquatic Centre, Paris Referees: Jennifer McCall (USA), Natalia Markopoulou (GRE) |
Score by quarters: 3–1, 1–2, 1–3, 2–1 PSO: 7–8 | |||||
Van de Kraats, Van der Sloot 2 | Goals | Green, Williams 2 |
2 August 2024 14:00 v |
Report | Australia | 10–7 | Canada | Paris Aquatic Centre, Paris Referees: Alessia Ferrari (ITA), Georgios Stavridis (GRE) |
Score by quarters: 1–1, 3–1, 5–2, 1–3 | |||||
Halligan, Williams 3 | Goals | Wright 3 |
4 August 2024 14:00 v |
Report | Hungary | 12–14 | Australia | Paris Aquatic Centre, Paris Referees: Marta Cabañas (ESP), Adrian Alexandrescu (ROU) |
Score by quarters: 1–1, 2–2, 2–3, 4–3 PSO: 3–5 | |||||
Keszthelyi, Szilágyi 2 | Goals | Williams 4 |
Weightlifting
Australia entered three weightlifters into the Olympic competition. Jacqueline Nichele (women's 71 kg), Eileen Cikamatana (women's 81 kg) and Kyle Bruce (Men's 89 kg) secured one of the top ten slots or the place of IWF Olympic Continental Qualification Ranking, each in their respective weight divisions based on the IWF Olympic Qualification Rankings.
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Kyle Bruce | Men's –89 kg | ||||||
Jacqueline Nichele | Women's −71 kg | ||||||
Eileen Cikamatana | Women's −81 kg |
Wrestling
For the first time since 2016, Australia qualified two wrestlers for each of the following classes into the Olympic competition. Georgii Okorokov and Jayden Lawrence qualified for the games following the triumph of winning the semifinal round at the 2024 African & Oceania Olympic Qualification Tournament in Alexandria, Egypt.[50]
Key:
- VT (ranking points: 5–0 or 0–5) – Victory by fall.
- VB (ranking points: 5–0 or 0–5) – Victory by injury (VF for forfeit, VA for withdrawal or disqualification)
- PP (ranking points: 3–1 or 1–3) – Decision by points – the loser with technical points.
- PO (ranking points: 3–0 or 0–3) – Decision by points – the loser without technical points.
- ST (ranking points: 4–0 or 0–4) – Great superiority – the loser without technical points and a margin of victory of at least 8 (Greco-Roman) or 10 (freestyle) points.
- SP (ranking points: 4–1 or 1–4) – Technical superiority – the loser with technical points and a margin of victory of at least 8 (Greco-Roman) or 10 (freestyle) points.
- Freestyle
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Georgii Okorokov | Men's −65 kg | ||||||
Jayden Lawrence | Men's −86 kg |
See also
References
- ^ "Anna Meares selected to lead Australia's Olympic Team in Paris". Australian Olympic Committee. 20 November 2022. Retrieved 4 February 2023.
- ^ "Australia adds first Olympic archery quotas at Pacific Games". World Archery. 22 November 2023. Retrieved 29 November 2023.
- ^ "Team Australia Qualifies for PARIS 2024!". Australia Artistic Swimming. 26 July 2023. Retrieved 20 December 2023.
- ^ "Road to Paris 24". World Athletics. Retrieved 20 December 2023.
- ^ "Teams book places for Paris at WRW Antalya 24". World Athletics. 21 April 2024.
- ^ "Olympic relay fields formed at WRE Bahamas 24". World Athletics. 6 May 2024. Retrieved 6 May 2024.
- ^ "Australia locked in for 2024 Olympics as top-ranked side from Oceania". fiba.basketball. 30 August 2023. Retrieved 30 August 2023.
- ^ "Boomers Olympic Squad Announced". australia.basketball. Retrieved 10 April 2024.
- ^ "From 22 to 17 - Australia narrow the list of Olympic hopefuls". australia.basketball. 16 May 2024. Retrieved 16 May 2024.
- ^ "Sources: Eight NBA stars in final Boomers' Paris squad". ESPN. 5 July 2024. Retrieved 5 July 2024.
- ^ "Team roster: Australia" (PDF). fiba.basketball. p. 1. Retrieved 25 July 2024.
- ^ "Olympic bound: Opals triumph over germany for qualification". fiba.basketball. 10 February 2024. Retrieved 10 February 2024.
- ^ "Opals Olympics squad announced". australia.basketball. 26 March 2024. Retrieved 26 March 2024.
- ^ "Australian teams for Paris 2024 Olympics announced". australia.basketball. 7 June 2024. Retrieved 7 July 2024.
- ^ "Team roster: Australia" (PDF). fiba.basketball. p. 1. Retrieved 26 July 2024.
- ^ "Netherlands and Australia join list of teams confirmed for Paris Olympics 2024". fiba.basketball. 5 May 2024. Retrieved 5 May 2024.
- ^ "2023 Pacific Games: Australia dominates first boxing finals day". International Olympic Committee. 1 December 2023. Retrieved 20 December 2023.
- ^ "2023 Pacific Games Boxing: Australia land six more golds on final day - full results". International Olympic Committee. 2 December 2023. Retrieved 20 December 2023.
- ^ "Australia seals two places for breaking's Olympic debut in Paris". Inside The Games. 28 October 2023. Retrieved 29 November 2023.
- ^ "Jessica Fox and Joseph Clarke avenge for missed opportunities by taking K1 golds at 2023 Worlds, as K1 Olympic quotas are given out". International Olympic Committee. 23 September 2023. Retrieved 24 September 2023.
- ^ "Mallory Franklin and Benjamin Savsek reclaim individual world titles after six-year wait while 24 Olympic quotas in C1 are confirmed". International Olympic Committee. 24 September 2023. Retrieved 24 September 2023.
- ^ "First 25 Olympic quotas earned in Duisburg". International Canoe Federation. 25 August 2023. Retrieved 9 September 2023.
- ^ "ICF Canoe Sprint World Championships 2023: All final results, Paris 2024 qualification berths, and medals table - complete list". International Olympic Committee. 28 August 2023. Retrieved 9 September 2023.
- ^ "Road cycling at París 2024: Quota distribution for next Olympic Games decided following publication of UCI World Ranking by Nations". International Olympic Committee. 18 October 2023. Retrieved 20 October 2023.
- ^ Salem, Patricia (7 August 2022). "Laudrup-Dufour Leads Denmark to Victory". FEI. Retrieved 18 September 2022.
- ^ Shefferd, Neil (7 August 2022). "Denmark claim home gold in team dressage at World Equestrian Championships". Inside the Games. Retrieved 18 September 2022.
- ^ Salem, Patricia (4 June 2023). "Australia, China Qualify for Paris 2024". FEI. Retrieved 4 June 2023.
- ^ "Group G Olympic qualifying spots go to Australia and Japan". World of Showjumping. 18 July 2023. Retrieved 20 December 2023.
- ^ a b "Australia seal Olympic Games 2024 qualification". fih.ch. International Hockey Federation. 13 August 2023. Retrieved 13 August 2023.
- ^ "WATCH: CommBank Matildas book ticket to Paris with 10-0 victory over Uzbekistan". matildas.com.au. 28 February 2024. Retrieved 28 February 2024.
- ^ "History making Matildas team selected for Paris Olympics". Matildas. Football Australia. 4 June 2024.
- ^ "2023 World Artistic Gymnastics Championships: All results and scores - complete list". International Olympic Committee. 9 October 2023. Retrieved 20 December 2023.
- ^ "FIG - Event Detail - 17041". www.gymnastics.sport. Retrieved 2024-05-30.
- ^ "2023 AFRICAN / OCEANIA CHAMPIONSHIPS: EGYPT AND AUSTRALIA CELEBRATE PARIS 2024 OLYMPIC DOUBLES". Union Internationale de Pentathlon Moderne. 1 September 2023. Retrieved 10 September 2023.
- ^ Jiwani, Rory (21 May 2023). "Heartbreak for Samoa as Australia clinch last automatic Paris 2024 men's rugby berth at London Sevens 2023". International Olympic Committee. Retrieved 21 May 2023.
- ^ "Australia and USA qualify for Paris 2024 Olympic Games by reaching women's quarter-finals in Hong Kong". World Rugby. 31 March 2023. Retrieved 31 March 2023.
- ^ Pratt, James (31 March 2023). "Australia and USA join New Zealand and France at Paris 2024 in women's rugby sevens following Hong Kong performances". International Olympic Committee. Retrieved 31 March 2023.
- ^ "Sailing World Championships 2023 The Hague: All results, medals, and Paris 2024 qualification spots – complete list". International Olympic Committee. 20 August 2023. Retrieved 29 November 2023.
- ^ "Australian Olympic Team | Paris 2024". Australian Olympic Committee. Retrieved 2024-06-02.
- ^ "Quota Places by Nation and Number". issf-sports.org/. ISSF. 1 January 2018. Retrieved 18 September 2022.
- ^ "Oceania Sport Climbing Olympic Qualifier: Australians Harrison and Mackenzie win Boulder & Lead titles to obtain Paris 2024 quotas - full results". International Olympic Committee. 25 November 2023. Retrieved 29 November 2023.
- ^ Smirnova, Lena. "Surfing's world no.1 Filipe Toledo and no.2 Ethan Ewing book spots at Paris 2uly 2023".
- ^ "Paris 2024 – Swimming Qualification". World Aquatics. Retrieved 4 June 2023.
- ^ "Table tennis: These teams have obtained a Paris 2024 qualifying quota spot". Olympics. 21 February 2024. Retrieved 23 February 2024.
- ^ "Australia wins four Olympic quotas at Oceania Taekwondo Qualifiers". Inside The Games. 7 April 2024. Retrieved 12 April 2024.
- ^ "Provisional Olympic Ranking – Ranking Men". International Volleyball Federation. 9 June 2024. Retrieved 10 June 2024.
- ^ "Provisional Olympic Ranking – Ranking Women". International Volleyball Federation. 9 June 2024. Retrieved 10 June 2024.
- ^ "Clash between reigning Olympic and world champions opens World Championships in Doha". total-waterpolo.com. Retrieved 7 November 2023.
- ^ "Australia set for Paris 2024 after winning Oceania Olympic water polo qualifier". insidethegames.biz. Retrieved 13 August 2023.
- ^ "Samoa, Australia, South Africa end Olympic drought with Paris spots in Alexandria". United World Wrestling. 24 March 2024. Retrieved 25 March 2024.