Atletico Madrid i-a fixat prețul lui Horațiu Moldovan
Spain: REAL MADRID v FC BARCELONA. LA LIGA 2023/2024. ROUND 32.
Barcelona e disperată și vrea să scape de starul echipei! Prețul: 60.000.000€
Gigi Becali
Jackpot-ul lui Gigi Becali! Câți bani câștigă FCSB dacă o elimină pe Sparta Praga din Champions League
Digi Sport 1 Live
Acum
LIVE Liga a 2-a: Steaua-FC Arges
Etapa 1

Foto Spania - Germania 2-1. Spaniolii s-au calificat semifinalele EURO 2024 grație golului marcat în prelungiri

articol scris de Digi Sport
05.07.2024, 21:38

SpaniaGermania s-a încheiat cu scorul de 2-1, iar spaniolii s-au calificat în semifinalele EURO 2024.

Spain v Germany - UEFA Euro 2024 - Quarter Final - Stuttgart Arena
Mikel Merino a înscris golul decisiv în Spania - Germania 1-1 (2-1 d.p.) / Foto: Profimedia
  • Liga 2: CSM Reșița - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• Liga 2: Steaua - FC Argeș, marți, 19:00, DGS 1

Partida s-a jucat pe ”MHP Arena”, din Stuttgart și a putut fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

Spania - Germania 2-1. Nemții au fost eliminați din competiție

Spaniolii au început tare meciul de pe ”MHP Arena”, când în minutul 2, Pedri a șutat din voleu de la marginea careului. Neuer a fost sigur pe el și i-a refuzat golul spaniolului.

Primul sfert de oră le-a aparținut spaniolilor, care au încercat să puncteze și prin Yamal, însă șutul trimis de fotbalist a trecut alături.

Până la pauză, Havertz a încercat să îl surprindă pe portarul Spaniei, însă Simon a intervenit prompt.

Repriza a doua a fost mult mai animată. În minutul 52, Dani Olmo a fost găsit perfect în careu de către Yamal, iar Olmo a șutat plasat. Neuer nu a avut nicio șansă la șutul expediat de spaniol, iar ibericii deschideau scorul.

Până la finalul reprizei, nemții au alergat după egalare. Andrich, Fullkrug și Havertz au încercat pe rând să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, însă nu au avut sorți de izbândă.

În minutul 89, Kimmich i-a pasat lui Wirtz în careu, iar jucătorul care aparține de Leverkusen a punctat din interiorul careului. Spania - Germania a devenit 1-1, iar nemții au trimis meciul în prelungiri.

În extra-time, ambele echipe au căutat golul decisiv. Au fost ocazii mari de ambele de părți, dar lovitura decisivă a fost dată de Merino, în minutul 119! Jucătorul de la Real Sociedad a punctat din pasa lui Dani Olmo și i-a trimis pe spanioli în semifinale.

Minutul 120+8: Final de meci! Spania - Germania 2-1.

Minutul 120+6: Carvajal a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Minutul 120+2: Ocazie Germania! Fullkrug a trimis mingea cu capul, pe lângă poartă.

Minutul 119: GOOOL Spania! Mikel Merino a readus-o pe Spania în avantaj!

Minutul 106: Nemții au cerut penalty după ce mingea l-a lovit în mână pe Cucurella. Arbitrul a lăsat jocul să continue.

Minutul 104: Ocazie Spania! Oyarzabal a încercat să îl surprindă pe Neuer, dar mingea șutată de spaniol a trecut alături.

Minutul 90+4: Arbitrul a fluierat finalul reprizei secunde. Spania - Germania 1-1. Meciul a intrat în prelungiri.

Statistica-rep2
Statistica reprizei secunde din Spania - Germania 1-1 / Foto: Profimedia

Minutul 89: GOOOL Germania! Kimmich i-a pasat lui Wirtz, iar jucătorul care aparține de Leverkusen a punctat din interiorul careului. Spania - Germania 1-1.

Minutul 82: Ocazie Germania! Havertz a încercat să îl lobeze spectaculos pe Simon. Mingea a trecut cu mult peste.

Minutul 77: Bară Germania! Fullkrug a trimis mingea în bară după o pasă venită de la Wirtz.

Minutul 69: Ocazie Germania! Andrich a șutat puternic și l-a ”întins” pe Simon. Portarul Spaniei a reușit să respingă mingea în lateral.

Minutul 52: GOOOL Spania! Yamal l-a găsit foarte bine pe Dani Olmo în careul advers, iar Olmo a punctat pentru 1-0, după un șut plasat.

Minutul 45+2: Pauză! Spania - Germania 0-0.

Statistica-repriza 1
Statistica meciului Spania - Germania, după prima repriză / Foto: Sofascore

Minutul 35: Ocazie Germania! Havertz a încercat să îl surprindă pe portarul Spaniei, însă Simon a intervenit prompt.

Minutul 15: Ocazie Spania! Yamal a fost aproape de deschiderea scorului. Spaniolul a executat o lovitură liberă și a tras puțin pe lângă poartă.

Minutul 2: Ocazie Spania! Spaniolii au început tare meciul cu Germania. Pedri a șutat de la marginea careului, dar Neuer a respins balonul.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start:

• Spania: Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Ruiz - Yamal, Pedri, Williams - Morata

Rezerve: Baena, Fernandes, Grimaldo, Joselu, Lopez, Merino, Navas, Oyarzabal, Perez, Raya, Remiro, Torres, Vivian, Zubimendi

• Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Raum - Can, Kroos - Musiala, Gundogan, Sane - Havertz

Rezerve: Andrich, Anton, Baumann, Beier, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Heinrichs, Koch, Mittelstadt, Muller, Schloterbeck, Ter Stegen, Undav, Wirtz.

Pentru a ajunge în ”sferturi”, Germania a câștigat Grupa A, iar mai apoi a trecut de Danemarca în ”optimi”, scor 2-0.

De cealaltă parte, ”Furia Roja” a câștigat Grupa B a turneului final, iar în următoarea fază a trecut fără probleme de Georgia, scor 3-1.

Cele două formații se luptă pentru un loc în semifinalele competiției, iar cea care se impune va juca împotriva câștigătoarei dintre Portugalia și Franța.

Spania și Germania s-au întâlnit ultima dată la Cupa Mondială din 2022, atunci când au terminat la egalitate meciul al doilea din grupă, scor 1-1. Alvaro Morata a deschis scorul pentru iberici, în timp ce nemții au egalat prin Niclas Fullkrug.

Spania - Germania, LIVE TEXT, de la 19:00 pe digisport.ro. Echipele probabile

Spania (4-3-3): Unai Simon; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Pedri, Rodri, Fabian Ruiz; Yamal, Morata, Williams.

• Selecțioer: Oscar De La Fuente.

Germania (4-2-3-1): Neuer; Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt; Andrich, Kroos; Musiala, Gündoğan, Wirtz; Havertz

• Selecționer: Julian Nagelsmann

Etichete: spania , campionatul european , germania , euro , spania germania , euro 2024

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Serena Williams, supărată că i s-a refuzat accesul la un restaurant din Paris, cu stele Michelin. Răspunsul primit de americancă

Serena Williams s-a plâns pe o rețea socială că un restaurant cu stele Michelin din Paris i-a...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
bernadette szocs
Scandal după eliminarea României de la JO 2024! Bernadette Szocs, luată la țintă: ”E inadmisibil”. Antrenorul a spus că pleacă

Fără să stea la discuții! Au dat-o afară din Satul Olimpic după ce au aflat ce a făcut
luana-alonso
Sandra Izbașa nu s-a putut abține, după ce a văzut scenele de la Paris, cu gimnasta Ana-Maria Bărbosu în prim-plan
sandra izbasa4 - Copy - Copy - Copy
Volodimir Zelenski a reacționat rapid, după ce a văzut imaginile de la Paris
Olympische Spiele (Leichtathletik); Paris, 04.08.2024 Yaroslava MAHUCHIKH of Ukraine rests during the womens high jump a
Controversă uriașă la JO 2024: "Rezultatele analizelor de sânge arată că aceste două pugiliste sunt bărbaţi!"
Olympic Games Paris 2024 - Boxing
Recomandările redacției
Gigi Becali

CFR Cluj și-a amânat meciul
cfr cluj logo
”S-a văzut!”. Elisabeta Lipă nu are niciun dubiu în cazul Sabrinei Voinea: ”Se ajunge la TAS”
Final: Artistic gymnastics - Paris - Balance Beam, Paris, USA - 05 Aug 2024
Mircea Lucescu a spus de ce le-a refuzat pe Dinamo și Rapid: ”Nu am ce să caut acolo!”
CONFERINTA PRESA: MIRCEA LUCESCU - SELECȚIONER AL ECHIPEI DE FOTBAL AL ROMÂNIEI (06.08.2024)
das Logo der Marke "FC Barcelona", Palma de Mallorca.
Sunt frați vitregi, dar formează un cuplu și au doi copii împreună. Acum vor să se căsătorească: "Ni s-a spus că o să ardem în iad"
Louis Munteanu a rupt tăcerea: de ce nu i-a răspuns la telefon lui Becali și de ce a refuzat FCSB! „Nu voia să plătească"
COSR nu se lasă: memoriu trimis la CIO! Se ajunge și la TAS după scandalul din gimnastică la JO cu românca Ana Bărbosu
Leonardo DiCaprio a renunțat la mască, șapcă și tricou, în vacanța cu iubita. El, la bustul gol, ea, în costum de baie, pe iaht
Pantaloni mai scurți de atât nu există! Charli XCX, senzația muzicii pop-electronic, într-o ținută cel puțin îndrăzneață, de ziua ei
Codul roșu de pe burse, explicat pe înțelesul tuturor: „Dacă acum zece ani aveai 1.000 de dolari la bursă, acum ai 300”
Șeful Casei de Pensii, contrazis de angajații săi: Care pensionari nu primesc decizii de recalculare
Sportivul care a pierdut o medalie la JO de la Paris, din cel mai neașteptat motiv
Este oficial. Mircea Lucescu este noul selecționer al echipei naționale! FRF a făcut anunțul
Mingea cu care Spania a câștigat EURO 2024 a fost vândută. Unde va ajunge întreaga sumă obținută
celebrate the goal, Torjubel zum 2:1 Mikel Oyarzabal (Spanien Spain, 21) und drischt den Ball nochmal ins Netz - Berlin