Dnes uplynulo 13 rokov od tragickej smrti hokejistu Pavla Demitru v Jaroslavli. Začiatkom roka sme pri jeho uvedení do siene slávy St. Louis pripravili sériu textov, ktoré opisovali:

• ako producent Dano Dangl so svojím tímom pripravovali dokument o Demitrovi;
  • ako Demitrovi pomohol pri vyliečení ramena fyzioterapeut z Detvy namiesto lekárov v Kanade;
  • Demitrovu cestu od začiatkov v NHL až do siene slávy St. Louis;
  • postrehy od Michala Handzuša, jedného z najbližších priateľov Pavla Demitru.

Slovenskí hokejisti hrajú od 18:00 v Bratislave rozhodujúci zápas olympijskej kvalifikácie proti Kazachstanu. Víťaz tohto súboja postúpi priamo na zimné olympijské hry 2026 v Miláne. Priamy prenos vysiela stanica Joj šport.

Hokejisti Kazachstanu zaznamenali v olympijskej kvalifikácii v Bratislave už druhé víťazstvo, keď porazili Rakúsko 2:1. Rozhodujúci tak pre Kazachstan bude posledný zápas proti Slovensku, ktorý sa hrá v nedeľu. Rakúšania, naopak, nemajú po dvoch zápasoch ani jeden bod.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú po 2. tretine nad Rakúskom 2:1. V zápase olympijskej kvalifikácie čakali na gól do 33. minúty, strelil ho hráč z ruskej KHL Martin Gernát, asistovali mu bratia Pospíšilovci. Druhý gól dal Miloš Kelemen, Rakúšania znížili 8 sekúnd pred koncom tretiny.

Slovenskí hokejisti začínajú od 18.00 zápasom s Rakúskom olympijskú kvalifikáciu v Bratislave. V tíme sú aj hráči z KHL (čo treba vedieť):

• Hráči z ruskej KHL od vojny na Ukrajine v reprezentácii nehrali, hokejový zväz ich návrat do poslednej chvíle tajil.
  • SZĽH oznámil nomináciu na tlačovej konferencii, Miroslav Šatan na nej útočil na novinárov a rozhodnutie obhajoval tým, že „rôzni ľudia majú rôznu morálku”.
  • Zväz tvrdil, že rozhodla aj anketa medzi klubmi, odmietol však zverejniť jej presné výsledky.
  • Opisujeme, kto sú hráči z KHL Adam Liška, Martin Gernát a Mário Grman a prečo na zväze zvažovali, že Grmana z nominácie vyradia.
  • Švédi mali pri hráčoch z KHL rovnakú dilemu, no zachovali sa inak. Principiálny postoj zaujali aj v Česku.
  • Viacerí hokejoví fanúšikovia v rozhovoroch potvrdili, že zápasy reprezentácie budú bojkotovať.
  • Tomáš Hudák v komentári píše, čo nám ukazuje konanie SZĽH, lektor kritického myslenia Ján Markoš označil rozhodnutie za hanebné a dodáva, že ďalšia reakcia je na nás.