Field Work No. 2 Differential Leveling With and Without Turning Points
Field Work No. 2 Differential Leveling With and Without Turning Points
Field Work No. 2 Differential Leveling With and Without Turning Points
SUBMITTED BY:
GROUP NO. 4
DATE OF SUBMISSION:
SUBMITTED TO:
GRADE
FIELD WORK NO. 2
OBJECTIVES:
INSTRUMENTS:
1. Precise Level
2. 1 leveling rod
3. Chalk and/or 1 set of marking pins
4. Plumb bob
ORGANIZATION OF PARTY:
1. Chief of Party
2. 1 rod man
3. Instrument man
4. 1 recorder
PROCEDURE:
COMPUTATIONS:
The Computation of sample field notes is done in accordance with the steps listed
hereunder:
HI = Elev·of·the·point + BS
Elev·TP – 1 = HI - FS
SKETCH
PRELIMINARY DATA SHEET
COMPUTATIONS
HI = Elev·of·the·point + BS
• BM-1
o HI = 10 + 0.3034= 10.3034
• TP-1
o HI = 9.8988 + 3.0309 = 12.9297
• TP-2
o HI = 11.7172 + 1.4145 = 13.1317
• BM-2
o HI = 11.8183 + 1.2125 = 13.0308
• TP-3
o HI = 10.5048 + 0.4041 = 10.9089
• TP-4
o HI = 9.4945 + 0.6064 = 10.1009
• BM-1
o HI = 6.5658 + 0.3034 = 6.8692
Elev·TP – 1 = HI – FS
• BM-1
o ELEVATION = 10 + 0.3034= 10.3034
• TP-1
o ELEVATION = 10.3034 – 0.4046 = 9.8988
• TP-2
o ELEVATION = 12.9297 – 1.2125 = 11.7172
• BM-2
o ELEVATION = 13.1317 – 1.3134 = 11.8183
• TP-3
o ELEVATION = 13.0308 – 2.5260 = 10.5048
• TP-4
o ELEVATION = 10.9089 – 1.4144 = 9.4945
• BM-1
o ELEVATION = 10.1009 – 3.5351 = 6.5658
FINAL DATA SHEET
MEAN or MOST
DIFFERENCE
PROBABLE
STATION BS FS IN
DIFFERENCE IN
ELEVATION
ELEVATION
A 0.3034 m 3.7317 m
3.2317 m
B 3.5351 m
B. COMPUTATIONS:
D. COMPUTATIONS:
E. SKETCH
DOCUMENTATION