Quantitative Aptitude Question & Answers
Quantitative Aptitude Question & Answers
Q 1. The average marks in science subject of 20 students is 68. If the marks of two students were
misread as 48 and 65 instead of the actual marks i.e. 72 and 61 respectively. Find the correct average?
1. 66
2. 68.5
3. 69
4. 69.5
5. 67
Answer: 3
Directions (Q2-Q3): The table below gives details of the number of boys and girls from five different
colleges who went for a trip to Japan. Answer the given questions based on the data given in the table:
A 462 315
B 235 198
C 290 436
D 133 362
E 150 266
Q 2. What is the average number of boys from college A, C and E, who went for the trip?
1. 300.50
2. 306.00
3. 300.67
4. 301.11
5. None of the Above
Answer: 3
Solution:
Total number of Boys in A, C & E = 462+290+150 = 902
902/3 = 300.67
Q 3. What is the ratio of number of girls who went from college A to the number of boys from college E?
1. 10:21
2. 15:14
3. 14:15
4. 21:10
5. 2:3
Answer: 4
Solution:
Number of Girls who went to college A = 315
Number of Boys from College E = 150
Ratio = 315:150 = 21:10
Directions (Q 4 - Q 5): Find the missing numbers in the given number series:
Q 4.
2 3 5 9 17 33 ?
1. 66
2. 62
3. 65
4. 67
5. 60
Answer: 3
Solution:
2×1+1 = 3
3×1+2 = 5
5×1+4 = 9
9×1+8 = 17
17×1+16 = 33
33×1+32 = 65
Q 5.
4 32 256 2048 ?
1. 16340
2. 16384
3. 16684
4. 16374
5. 16484
Answer: 2
Solution:
4×8 = 32
32×8 = 256
256×8 = 2048
2048×8 = 16384
Q 6. A student has to obtain 33% of the total marks to pass. He got 125 marks and failed by 40 marks.
What are the maximum marks?
1. 500
2. 200
3. 450
4. 550
5. 600
Answer: 1
Q 7. In 10 years, C will be twice as old as D was 10 years ago. If C is now 9 years older than D, then
what will be the present age of D?
1. 29
2. 25
3. 39
4. 34
5. 32
Answer: 3
Solution:
Present age of D = x years
Present age of C = (x+9) years
(x+9) + 10 = 2(x-10)
x = 39 years
Q 8. If 2 tables and 3 chairs cost Rs, 3500 and 3 tables and 2 chairs cost Rs. 4000, then how much
does a table cost?
1. 1000
2. 1500
3. 1200
4. 1200
5. 500
Answer: 1
Solution:
Let cost of Table be x
Let cost of Chair be y
2x+3y = 3500 ------ (1)
3x+2y = 4000 ------(2)
x=1000
y=500
Q 9. Three numbers are in the ratio 4 : 5 : 6 and their average is 25. Which is the larger number?
1. 23
2. 32
3. 30
4. 35
5. 42
Answer: 3
Solution:
Let the numbers be 4x, 5x and 6x
(4x+5x+6x) / 3 = 25
5x = 25
x=5
so, the largest number = 6x = 6×5 = 30
Q 10. A trader mixes 26 kg of wheat at Rs. 20 per kg with 30 kg of wheat of other variety at Rs. 36 per
kg and sells the mixture at Rs. 30 per kg. What is his profit per cent?
1. 4%
2. 3%
3. 5%
4. 7%
5. 6%
Answer: 3
Solution:
Cost price of 56 Kg wheat = Rs. (26 x 20 + 30 x 36) = Rs. (520 + 1080) = Rs. 1600
Selling price of 56 kg wheat = Rs. (56 x 30) = Rs. 1680
Profit% = (80/1600) x 100 = 5%