Math Home Exam
Math Home Exam
INSTRUCTION TO CANDIDATES:
TP Number: NP000022
Intake: NPI1F1909IT
Duration: 20 minutes
Answer ALL questions. Please fill in your answer in the table provided.
Question No 1 2 3 4 5 6 7
Marks 2 1 2 2 1 1 1
Answer A D B C A C D
Solution:
1. Answer: (A= 10.625)10
=1*23+0*22+1*21+0*20.1*2-1+0*2-2+1*2-3
=8+2.625
= (10.625)10
2. Answer:(D=10011.111)2)
11101.011
-1001.100
10011.111
3. Answer:(B=126646.4)8
(AB12.C)16 in binary form
A= (1010) B= (1011) 1= (0001) 2= (0010) .C= (1100)
= (1010101100010010.1100)2
1010101100010010.1100
+1010010011.11
1010110110100110.1000
3-bit representation
001 010 110 110 100 110. 100 000
1 2 6 6 4 6. 4 0
= (126646.4)8
4. Answer: (C=213.234375)8
=3*82+2*81+5*80.1*8-1+7*8-2
=192+16+5.234375
=213.2343758
5. Answer: (A=80F1.1F)16
A B 1 D. 3 E
-2 A 2 C. 1 F
8 0 F 1. 1 F
6. Answer: (c=105)
01101001
Integer the 1st place as it determines the sign
=1101001
=1*26+1*25+0*24+1*23+0*22+0*21+1*20
=64+32+8+1
=105
7. Answer(D=11101001)
(-23)=11101001
(23)=00010111
=11101001
Quiz-2
Name: Bikram shrestha
TP Number: NPI000022
Intake: NPI1F1909IT
Duration: 20 minutes
Answer ALL questions. Please fill in your answer in the table provided.
Question No 1 2 3 4 5
Marks 2 2 2 2 2
Answer B B D C A
3. Salutation: ( D ={ (a, b) / b ≤ a2 }
A = {1,5,7}
R = {(1, 1), (7, 5), (5,7), (5, 5), (7, 6)}
The third statement R = {(a, b)/ b ≤ a2} is true
For,
(a, b) = (1, 1) (a, b) = (7, 5) (a, b) = (5,7) (a, b) = (5, 5)
2 2
b≤a b≤a b ≤ a2 b ≤ a2
1 ≤ 12 5 ≤ 72 7 ≤ 52 5 ≤ 52
1≤ 1 5 ≤ 49 7 ≤ 25 5 ≤ 25
2 2
So, b ≤ a b≤a b ≤ a2 b ≤ a2
(a, b) = (7, 1)
b ≤ a2
1 ≤ 49
So, R={(a, b)/ b ≤ a2 }
4. Answer: {c = (1, 1), (2, 2), (2, 1), (3, 3), (4, 4), (1,2)}
R = {(1,1), (2,2), (2,1), (3,3), (4,4), (1,2)}
ab bc ac
(1, 1)
(2, 2)
(2, 1) (1,2) (1,1) (2,1) (1,1)
(3, 3)
(4, 4)
(1, 2) (2,1) (2,2) (1,1) (2,2)
The above relation satisfies the condition to be reflexive, symmetric and transitive.
5. Answer: (A = 33554432)
Let, A be the set of 5 element
So, A = {1, 2, 3 ,4, 5}
Now, the relation R from set A is R = A*A
As A contain 5 elements
R = 25*5
=33554432
Quiz-3
Name: Bikram shrestha__________________
TP Number: NPI000022_________________________
Intake: NPI1F1909IT__________________________
Duration: 30 minutes Answer all questions. Each question carries 5 marks.
1. Give a direct proof, “if n is an even integer then n + n 3 is also an even integer”.
Solution:
If x is an even integer.
Then,
To proof n3+n is also an even integer.
So,
n = k [k is constant of even integer]
now,
n3 = k3 = even integer
then,
k3+k = even integer
Therefore
n3+n is also an even integer.
3.
Answer:
Let us assume that,X3+2X2+8X+16=0
For showing that X=-2
Suppose X≠-2,then X+2≠0
Now, X3+2X2+8X+16=0
Or,x2(X+2)+8(x+2)=0
Or,(X+2)(x2+8)=0
Therefore , (x2+8)=0, this is not possible, we must have X=-2
Test
Section A
Question A1: Solution:
Convert 315.12 octal numbers into 3-bit representation binary form
3 1 5 . 1 2
C D. 2 8
234 = E A
Now,
BD12. A3
-CD.28
BC45.7B
Then,
BC45.7B
+ C.A
BC52.1B
BC52.1B
+ EA
BD3C.1B
Question A2:
Solution:
28 = 000111002
(-28) = 111000112
15 = 00001112
1’s complement of 00011100 = 11100011
+1
11100100
Then,
11100100
+00001111
11110011
Question A3
Solution:
Let, the number of student who liked apricots, banana and cantaloupes be A, B and C
respectively.
Then,
n (U) = 60
n (A) = 35
n (B) = 30
n (C) = 33
n (AnB) = 11
n (Bnc) =15
n (AnC) = 17
AnBnC = 5
U A
12
6
9 B
5
12
10
6
Question A4
Question A4
Solution:
F (X) = x2-1
g (X) = 3X+7
Then,
a. f(-2)
f(x) = x5-1
= (-2)5-1
=-32-1
=-33
Therefore f(-2) = -33
now,
b.
g (f(x)) = g (x5-1)
= -3x+7
=-3(x5-1)+7
=3x5+3+7
=3x5+10
Question A5
Solution:
Now,
We know multiplication rule=number of ways of filling first car*number of ways of filling
second*number of ways as filling third
=9c3*6c3*3c3
= 9! * 6! * 3!
= 84*20*1
=1680 ways
Therefore 1680 ways remaining nine people may be allocated to the cars.
Section B
Question B1
1510 = 1111
0.25*2 = 0.5 = 0
0.5*2 = 1 = 1
15.2510 = 1111.012
Normalization = 1.11101*23
Mantissa = 11101000000000000000000
Extract exponent = 3
Question B1 (B)
Solution:
Sign = 1
Exponent = 10000101
Mantissa = 10100000000000000000000
=1*27+0*26+0*25+0*24+0*23+1*22+0*21+1*20
=128+4+1
=133
Exponent = 133
=133-127
=6
Step 4 = Mantissa
=10100000000000000000000
= 1.10100000000000000000000*2 6
= (1101000)2
= 1*26+1*25+0*24+1*23+0*22+0*21+0*20
= 64+32+8
= 104
Question B2
Solution:
A)
i) True
ii) False
iii) False
B)
i) U = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11}
B = {6}
ii)
A-B = {1, 3, 5, 7, 9, 11} – {6}
= {1, 3, 5, 7, 9, 11}
AnB’ =[ {1, 3,5, 7, 9, 11} n {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,9 ,10, 11} – {6}]
={1,3,5,7,9,11} n{1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11}
={1,3,5,7,9,11}
Therefore A-B AnB proved
iii)
P(B) = {Ө, {6}}
n[P(B)] = 21 = 2
Question B3
Solution:
Given,
Probability of Laura and sally both passing their driving test = 0.56
a) Work out the probability of laura passing her driving test?
Solution:
Let y be the probability of laura passing her driving test, then:
0.7*y = 0.56
y = 0.8
Therefore, the probability of laura passing her driving test is 0.8
b) Solution:
0.8 Pass
Pass 0.2
Fail
0.7 Pass
0.8
Fail
c) Solution:
i) p (pf) = 0.7*0.2 = 0.14
p(FP) = 0.3*0.8 = 0.24
The probability of only one of them passing the driving test = p(PF) + p(PF)
= 0.14+0.24
= 0.38
ii) The probability of both women failing is 0.3*0.2 = 0.06