Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 20

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 RAZI MASA 1.00-1.30

MINGG
MINGGU / TARIKH 02/04/2023 HARI AHAD KEHADIRAN - / -
U3

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 RAZI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Membincangkan 2 sumber sejarah
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
- / 30 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


3 KHAWARIZMI 3.40-4.10

MINGGU / MINGGU
02/04/2023 HARI AHAD KEHADIRAN - / -
TARIKH 3

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD 7.1.3. Menganalisis persaingan antara kuasa Barat untuk mendapatkan tanah
PEMBELAJARAN jajahan
K7.1.7. Membincangkan kepentingan berwaspada terhadap unsur luar yang boleh menggugat kedaulatan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 KHAWARIZMI akan dapat:
OBJEKTIF 1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
PENGUASAAN TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


-/ 30 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN
Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


3 QARDHAWI 4.40-5.10

MINGGU /
TARIKH MINGGU 3 02/04/2023 HARI AHAD KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD 7.1.3. Menganalisis persaingan antara kuasa Barat untuk mendapatkan tanah
PEMBELAJARAN jajahan
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 QARDHAWI akan dapat:
OBJEKTIF 1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
PENGUASAAN TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


-/ 29 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN
Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 GHAZALI MASA 5.40-6.10

MINGGU / TARIKH MINGGU 3 02/04/2023 HARI AHAD KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD 7.1.3. Menganalisis persaingan antara kuasa Barat untuk mendapatkan tanah
PEMBELAJARAN jajahan
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 GHAZALI akan dapat:
OBJEKTIF
1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
PEMBELAJARAN
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan

TAHAP
TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


-/ 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN
Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


3 KHAWARIZMI 1.00-2.00

MINGGU / MINGGU
03/04/2023 HARI ISNIN KEHADIRAN - / -
TARIKH 3

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD 7.1.3. Menganalisis persaingan antara kuasa Barat untuk mendapatkan tanah
PEMBELAJARAN jajahan
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 KHAWARIZMI akan dapat:
OBJEKTIF
1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN
2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
PENGUASAAN TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


30 / 30 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 GHAZALI MASA 4.40-5.40

MINGGU / TARIKH MINGGU 3 03/04/2023 HARI ISNIN KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD 7.1.3. Menganalisis persaingan antara kuasa Barat untuk mendapatkan tanah
PEMBELAJARAN jajahan
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 GHAZALI akan dapat:
OBJEKTIF 1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan

TAHAP
TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


- / 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 NAFIS MASA 5.40-6.40

MINGGU / TARIKH MINGGU 3 03/04/2023 HARI ISNIN KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD 7.1.3. Menganalisis persaingan antara kuasa Barat untuk mendapatkan tanah
PEMBELAJARAN jajahan
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 NAFIS akan dapat:
OBJEKTIF 1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan

TAHAP
TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


31 / 32 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 BATHUTA MASA 1.00-2.30

MINGG
MINGGU / TARIKH 04/04/2023 HARI SELASA KEHADIRAN - / -
U3

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 BATHUTA akan dapat:
OBJEKTIF
1.Membincangkan 2 sumber sejarah
PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 RUSHD MASA 3.40-4.10

MINGGU / TARIKH MINGGU 3 04/04/2023 HARI SELASA KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD 7.1.3. Menganalisis persaingan antara kuasa Barat untuk mendapatkan tanah
PEMBELAJARAN jajahan
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 RUSHD akan dapat:
OBJEKTIF 1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan

TAHAP
TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


31 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 JAZARI MASA 4.10-5.10

MINGG
MINGGU / TARIKH 04/04/2023 HARI SELASA KEHADIRAN - / -
U3

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 JAZARI akan dapat:
OBJEKTIF
1.Membincangkan 2 sumber sejarah
PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
30 / 32 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 RAZI MASA 5.40-6.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 04/04/2023 HARI SELASA KEHADIRAN - / -
U3

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 RAZI akan dapat:
OBJEKTIF
1.Membincangkan 2 sumber sejarah
PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
30 / 30 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 QARDHAWIMASA 2.00-2.30


MINGG
MINGGU / TARIKH 05/04/2023 HARI RABU KEHADIRAN - / -
U3

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 QARDHAWI akan dapat:
OBJEKTIF
1.Membincangkan 2 sumber sejarah
PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


MENCAPAI 27 / 28 telah berjaya mencapai objektif.
OBJEKTIF

TINDAKAN
SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 NAFIS MASA 3.40-4.10

MINGGU / TARIKH MINGGU 3 05/04/2023 HARI RABU KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN 7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 NAFIS akan dapat:
OBJEKTIF 1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan

TAHAP
TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


30 / 32 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


1 KHAWARIZMI 4.10-4.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 05/04/2023 HARI RABU KEHADIRAN - / -
U3
TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 KHAWARIZMI akan dapat:
OBJEKTIF
1.Membincangkan 2 sumber sejarah
PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


MENCAPAI 30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
OBJEKTIF

TINDAKAN
Latihan berterusan
SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 RUSHD MASA 5.40-6.40


MINGGU / TARIKH MINGGU 3 05/04/2023 HARI RABU KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN 7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 RUSHD akan dapat:
OBJEKTIF 1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan

TAHAP
TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


3 QARDHAWI 2.00-3.10
MINGGU /
TARIKH MINGGU 3 06/04/2023 HARI KHAMIS KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN 7.1.2. Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 RUSHD akan dapat:
OBJEKTIF 1 Menjelaskan 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-16 -17
PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan 1 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-18
3. Menjelaskan 8 faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita pada abad ke-19-20.
Induksi : Guru bertanyakan pelajaran lepas .Guru mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang faktor kedatangan Barat ke negara kita
pada abad ke-16 hingga abad ke-20
AKTIVITI PDPC
Aktiviti 2: Guru meminta setiap kumpulan untuk membincangkan faktor
kedatangan barat mengikut abad. Kemudian setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
PENGUASAAN TP2: Menjelaskan tentang contoh kedatangan kuasa Barat ke negara kita.
PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


27 / 29 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


1 KHAWARIZMI 3.10-4.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 06/04/2023 HARI KHAMIS KEHADIRAN - / -
U3

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA


STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 KHAWARIZMI akan dapat:
OBJEKTIF
1.Membincangkan 2 sumber sejarah
PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


MENCAPAI 30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
OBJEKTIF

TINDAKAN
Latihan berterusan
SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 JAZARI MASA 4.10-4.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 30/03/2023 HARI KHAMIS KEHADIRAN - / -
U3
TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 JAZARI akan dapat:
OBJEKTIF
1.Membincangkan 2 sumber sejarah
PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
30 / 32 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 QARDHAWIMASA 5.40-6.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 06/04/2023 HARI KHAMIS KEHADIRAN - / -
U3

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA


STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

.1.4 Membincangkan sumber sejarah.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 QARDHAWI akan dapat:
OBJEKTIF
1.Membincangkan 2 sumber sejarah
PEMBELAJARAN
2.Menjelaskan 3 kaedah penyelidikan sejarah
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang sumber sejarah dan kaedah
penyelidikan sejarah
Aktiviti 2: Murid membincangkan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
AKTIVITI PDPC sejarah dalam kumpulan dan seterusnya membentangkan hasil
tugasan kumpulan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid:

TAHAP
TP2: Memahami pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


MENCAPAI 27 / 28 telah berjaya mencapai objektif.
OBJEKTIF

TINDAKAN
Latihan berterusan
SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

BIL TARIKH/HARI TAKLIMAT/MESYUARAT/KURSUS TEMPAT


1 2/4/2023
AHAD

2 3/4/2023
ISNIN

3 4/4/2023
SELASA

4 5/4/20223
RABU

5 6/4/2023 BACAAN YASIN SUDUT KOMUNITI


KHAMIS

6 7/4/2023
JUMAAT

7 8/4/2023
SABTU

TANDATANGAN GURU TANDATANGAN PENGETUA

sanariah

You might also like