Ο Λυκαβηττός είναι λόφος της Αθήνας. Έχει το εκκλησάκι του Αγίου Γεωργίου στην κορυφή του και λειτουργεί και τελεφερίκ. Ο Λυκαβηττός είναι το δεύτερο ψηλότερο σημείο του λεκανοπεδίου Αττικής μετά τα Τουρκοβούνια και υψώνεται στα 277 μέτρα πάνω από το επίπεδο της θάλασσας και 227 μέτρα πάνω από την πόλη.
Αναφέρεται στη μυθολογία πως ο Λυκαβηττός ήταν ένας βράχος που κουβαλούσε στα χέρια της η Θεά Αθηνά και της έπεσε έπειτα από μια κακή είδηση που της έφερε ένα κοράκι. Από τότε τα κοράκια έγιναν μαύρα, λέει ο μύθος.
Ο χώρος χρησιμοποιήθηκε ως υπαίθριο θέατρο από τo Καθεστώς της 4ης Αυγούστου στο πλαίσιο προπαγανδιστικών εκδηλώσεων. Την Κυριακή 7 Αυγούστου 1939 ανέβηκε για πρώτη φορά εκεί θεατρική παράσταση με το έργο του Χαίνριχ φον Κλάιστ «Πενθεσίλεια» σε σκηνοθεσία του Τάκη Μουζενίδη [Τάκης Μουζενίδης], παραγωγή της Ε.Ο.Ν. [Εθνική Οργάνωση Νεολαίας] και του Βασιλικού (Εθνικού) Θεάτρου [Εθνικό Θέατρο]. [2]