Romania's David Popovici in action during the Men's 100m Freestyle semi-final at the Paris La Defense Arena on the fourth day of the 2024 Paris Olympic Games in France. Picture date: Tuesday July 30, 2024.
Câți bani va primi David Popovici pentru tot restul vieții, după ce a scris istorie la JO 2024, pe lângă cele 200.000 €
celebrate the goal, Torjubel zum 2:1 Mikel Oyarzabal (Spanien Spain, 21) und drischt den Ball nochmal ins Netz - Berlin
Mingea cu care Spania a câștigat EURO 2024 a fost vândută. Unde va ajunge întreaga sumă obținută
Prezentare-Mircea-Lucescu3
După ce a fost numit selecționer, Mircea Lucescu nu s-a mai abținut și i-a dat o replică tăioasă lui Dorinel Munteanu
Digi Sport 1 Live
Acum
REZUMATELE ETAPEI Superliga
Etapa 4

articol scris de Digi Sport
22.06.2024, 15:59

Meciul Georgia - Cehia s-a terminat cu scorul de 1-1, în a doua etapă a Grupei F de la EURO 2024, turneu final organizat în Germania în perioada 14 iunie - 14 iulie.

Georgia v Czechia - EURO 2024
Georgia - Cehia, la EURO 2024 / Foto: Profimedia
  • Liga 2: CSM Reșița - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• Liga 2: Steaua - FC Argeș, marți, 19:00, DGS 1

• Georgia - Cehia și Turcia - Portugalia se joacă de la 16:00, respectiv 19:00, și vor putea fi urmărite în format LIVE TEXT pe digisport.ro sau în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Georgia - Cehia 1-1. Duel încheiat nedecis între georgieni și cehi

Statistica Georgia - Cehia
Statistica meciului Georgia - Cehia 1-1 / Foto: Sofascore

Cehii au dominat copios partida cu Georgia. Schick, Hlozek și Cerny au încercat pe rând să înscrie în poarta lui Mamardashvili, însă portarul georgienilor a fost într-o zi mare și a păstrat poarta intactă în prima repriză.

Finalul primei reprize i-a regăsit pe georgieni în avantaj. Mikautadze a înscris din penalty, după ce arbitrul partidei a semnalizat un henț în careul Cehiei.

Jucătorii cehi au alergat după egalare în partea a doua a jocului, iar la patru minute după reluarea jocului, Patrik Schick a reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj.

Atacantul a profitat de o degringoladă în careul georgienilor și a punctat pentru 1-1. Până la finalul jocului, Krejci și Chytil au încercat, pe rând, să dea lovitura de grație, însă nu au reușit să străpungă poarta apărată de Mamardashvili.

Georgia - Cehia s-a terminat, așadar, cu scorul de 1-1, iar georgienii au obținut primul punct din istorie, la un turneu final.

Clasamentul Grupei F

clasament grupa f
Clasament Grupa F / Foto: Flashscore

Minutul 90+6: Final de meci! Georgia - Cehia 1-1.

Minutul 77: Ocazie Cehia! Jurasek l-a găsit foarte bine cu o pasă pe Chytil, dar atacantul cehilor a șutat pe lângă poarta apărată de Mamardashvili.

Minutul 62: Ocazie Cehia! Krejci a fost aproape să ducă scorul la 1-2, însă mingea trimisă cu capul a trecut pe lângă poartă.

Minutul 49: GOOOL Cehia! Patrik Schick a restabilit egalitatea!

Minutul 45+6: Pauză! Georgia - Cehia 1-0.

Minutul 45+4: GOOOL Georgia! Mikautadze a înscris din penalty!

Minutul 45+2: Penalty pentru Georgia! Cehii au atins mingea cu mâna, în careu, iar arbitrul a dictat penalty, după o consultare cu camera VAR.

Minutul 27: Ocazie Cehia! Cerny a fost foarte aproape de deschiderea scorului. Atacantul ceh a șutat la poartă, iar Mamardashvili a reținut balonul.

Minutul 23: Ocazie Cehia! Hlozek a marcat în poarta Georgiei, însă reușita a fost anulată pentru un henț.

Minutul 4: Ocazie Cehia! Schick a trimis o minge cu capul spre poarta Georgiei, dar Mamardashvili a reușit o intervenție bună.

UPDATE: A început meciul!

WhatsApp Image 2024-06-22 at 15.01.53
Echipele de start la meciul Georgia - Cehia / Foto: Sofa Score

Echipele de start

Georgia: Mamardashvili - Kvirkvelia, Kashia, Dvali - Kakabadze, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Tsitaishvili - Mikautadze, Kvaratskhelia

Rezerve: Altunashvili, Chakvetadze, Gocholeishvili, Gugeshashvili, Gvelesiani, Kiteishvili, Kvekveskiri, Kvilitaia, Lobjanidze, Lochoshvili, Loria, Shengelia, Sigua, Tabidze, Zivzivadze

Antrenor: Willy Sagnol

Cehia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod, Soucek, Jurasek - Cerny, Schick, Hlozek

Rezerve: Barak, Cerv, Chory, Chytil, Doudera, Jaros, Jurasek, Kovar, Kuchta, Lingr, Sevcik, Sulc, Vitik, Vlcek, Zima

Antrenor: Ivan Hasek

Înaine de meciul direct, Georgia și Cehia sunt singurele formații din Grupa F fără niciun punct. În timp ce Georgia a fost învinsă categoric de Turcia, scor 1-3, Cehia a pierdut la limită cu Portugalia, scor 1-2.

Lusitanii au obținut cele trei puncte grație golului marcat de Francisco Conceicao, cel mai tânăr jucător de pe teren din meciul Portugalia - Cehia, în primul minut de prelungire din repriza secundă.

Cele două echipe naționale nu s-au mai întâlnit niciodată până acum.

În cazul în care una dintre ele se va impune, păstrează șanse la calificarea în optimile competiției pentru că pe lângă primele două locuri din fiecare grupă se vor califica în următoarea fază a competiției și cele mai bune patru formații clasate pe locurile trei.

Georgia - Cehia, 16:00, LIVE TEXT, digisport.ro. Echipele probabile

Georgia : Mamardashvili - Kakabadze, Kverkvelia, Kashia, Dvali, Shengelia - Kochorashvili, Chakvetadze, Kvaratskhelia - Mikautadze, Zivzivadze

Cehia : Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Barak, Soucek, Provod, Doudera - Chytil, Schick

turcia
Clasamentul Grupei F de la EURO 2024, după prima etapă / Foto: Flashscore.ro

Etichete: georgia , cehia , grupa f euro

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Serena Williams, supărată că i s-a refuzat accesul la un restaurant din Paris, cu stele Michelin. Răspunsul primit de americancă

Serena Williams s-a plâns pe o rețea socială că un restaurant cu stele Michelin din Paris i-a...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
bernadette szocs
Scandal după eliminarea României de la JO 2024! Bernadette Szocs, luată la țintă: ”E inadmisibil”. Antrenorul a spus că pleacă

Fără să stea la discuții! Au dat-o afară din Satul Olimpic după ce au aflat ce a făcut
luana-alonso
Volodimir Zelenski a reacționat rapid, după ce a văzut imaginile de la Paris
Olympische Spiele (Leichtathletik); Paris, 04.08.2024 Yaroslava MAHUCHIKH of Ukraine rests during the womens high jump a
Bernadette Szocs, mesaj categoric după eliminarea României de la JO, fără să știe că a fost acuzată de președintele Federației
szocs 5
Cum l-au numit qatarezii de la Al-Gharafa pe Florinel Coman, la o lună de la transferul de la FCSB
florinel coman (2)
Recomandările redacției

”Am fost la un pas să chemăm salvarea”. Camelia Voinea anunță că merge la TAS după bronzul ”furat”
profimedia-0896208229
”În comunism rușii ne furau la Olimpiade”. Guvernul României va boicota festivitatea de închidere de la JO 2024
barbosu10
Mircea Geoană a transmis un mesaj scurt, după ce a aflat decizia luată de Mircea Lucescu
profimedia-0888910877
FOTBAL:FCSB-MACCABI TEL AVIV FC, PRELIMINARIILE LIGII CAMPIONILOR (123.07.2024)
Sunt frați vitregi, dar formează un cuplu și au doi copii împreună. Acum vor să se căsătorească: "Ni s-a spus că o să ardem în iad"
Șumudică spune tot despre noul transfer al Rapidului. „Avea 5.500 de euro lunar, dar mă abțin să zic mai multe”
COSR nu se lasă: memoriu trimis la CIO! Se ajunge și la TAS după scandalul din gimnastică la JO cu românca Ana Bărbosu
Leonardo DiCaprio a renunțat la mască, șapcă și tricou, în vacanța cu iubita. El, la bustul gol, ea, în costum de baie, pe iaht
Pantaloni mai scurți de atât nu există! Charli XCX, senzația muzicii pop-electronic, într-o ținută cel puțin îndrăzneață, de ziua ei
Codul roșu de pe burse, explicat pe înțelesul tuturor: „Dacă acum zece ani aveai 1.000 de dolari la bursă, acum ai 300”
Șeful Casei de Pensii, contrazis de angajații săi: Care pensionari nu primesc decizii de recalculare
Sportivul care a pierdut o medalie la JO de la Paris, din cel mai neașteptat motiv
Este oficial. Mircea Lucescu este noul selecționer al echipei naționale! FRF a făcut anunțul
Surpriză! El este cel mai bine cotat portar din lume: peste Donnarumma și Ederson
Giorgi Mamardashvili (Georgien, #25) haelt Torschuss/Torchance Vaclav Cerny (Tschechien, #17), Remote/HintertorkameraGER, Georgien vs. Tschechien, Fussball Europameisterschaft, UEFA Euro 2024, Spieltag 2, 22.06.2024Foto: Eibner-Pressefoto/Marcel von F