Au intrat în cursa pentru Ionuț Radu! Echipa care vrea să-l întoarcă din drumul către Ligue 1
polo
O nouă înfrângere pentru România la polo. Vicecampioana mondială Italia, victorie clară cu ”Tricolorii”
gigi becali palat (3)
Surpriză! Cine-l va înlocui pe Marius Ștefănescu la FCSB în primul 11 al meciului cu Sparta. Decizie luată în ziua meciului
Digi Sport 1 Live
Acum
Stirile Digi Sport

articol scris de Digi Sport
15.06.2024, 21:59

Italia, campioana în exercițiu, a debutat cu dreptul la EURO 2024, împotriva Albaniei, scor 2-1. Partida a avut loc pe Signal Iduna Park, stadionul celor de la Borussia Dortmund.

Fußball UEFA EURO, EM, Europameisterschaft,Fussball 2024 Gruppenphase 1. Spieltag Italien - Albanien am 15.06.2024 im BV
Italia o învinge pe Albania cu scorul de 2-1, în meciul de debut de la EURO 2024 / Foto: Profimedia
  • Liga 2: CSM Reșița - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• Liga 2: Steaua - FC Argeș, marți, 19:00, DGS 1

Confruntarea Italia - Albania a putut fi urmărită în format LIVE TEXT, pe site-ul digisport.ro.

Italia - Albania 2-1. Campioana în exercițiu a luat toate punctele puse în joc

Statistica meciului Italia - Albania
Statistica meciului Italia - Albania 2-1 / Foto: Sofascore

Albania a surprins toată suflarea fotbalului, în debutul de meci, împotriva Italiei. Albanezii au deschis scorul după doar 23 de secunde de joc. Di Marco a bătut total greșit un aut de margine, spre propriul careu, iar Bajrami nu i-a iertat pe italieni.

Decarul formației pregătite de brazilianul Sylvinho a șutat puternic din interiorul suprafeței de pedeaspă, fără nicio șansă pentru Donnarumma, și a declanșat nebunia printre fanii albanezi, prezenți în tribunele stadionului din Dortmund.

Italienii nu s-au lăsat mai prejos, iar în minutul 11 Bastoni a înscris pentru 1-1, cu o lovitură de cap, în urma executării unei mingi de la colțul terenului.

Cinci minute mai târziu, Barella a întors scorul pentru italieni, iar Italia își respecta statutul de favorită, în acest meci.

După pauză, Albania a încercat din răsputeri să egaleze rezultatul de pe tabela de marcaj. Italienii au fost confortabili cu scorul înregistrat la pauză și au conservat rezultatul. Trupa lui Spalletti a contat pe forța contraatacului, însă albanezii au fost cei mai periculoși.

La finalul reprizei a doua, Albania putea restabili egalitatea, însă mingea trimisă de Manaj a trecut pe lângă poarta apărată de Donnarumma.

Italia s-a impus așadar cu scorul de 2-1 și a luat toate punctele din confruntarea cu Albania.

Clasamentul Grupei B, după prima etapă

clasament-grupa-b
Clasament Grupa B / Foto: Flashscore

Minutul 90+6: Final de meci! Italia - Albania 2-1.

Minutul 90: Ocazie Albania! Manaj a fost la un pas de egalare pentru albanezi. Mingea expediată de atacantul Albaniei a trecut pe lângă poarta apărată de Donnarumma.

Minutul 70: Ocazie Albania! Asllani a șutat puternic de la distanță, însă mingea a trecut alături.

Minutul 59: Ocazie Italia! Chiesa a primit o pasă foarte bună de la Scamacca, iar jucătorul care aparține de Juventus a încercat să îl surprindă pe Strakosha, însă șutul său a trecut pe lângă poarta Albaniei.

Minutul 45+3: Pauză! Italia - Albania 2-1.

Minutul 33: Ocazie Italia! Frattesi a trimis mingea în bară și a fost aproape să ducă scorul la 3-1.

Minutul 16: GOOOL Italia! Barella a întors scorul pentru italieni. Italia conduce Albania cu scorul de 2-1.

Minutul 11: GOOOL Italia! Bastoni a înscris pentru 1-1, cu o lovitură de cap, în urma executării unei mingi de la colțul terenului.

Minutul 1: GOOOL Albania! Bajrami a deschis scorul pentru albanezi în secunda 23!

UPDATE: A început meciul.

Echipele de start:

• Italia (4-2-3-1): Donnarumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco - Jorginho, Barella - Frattesi, Pellegrini, Chiesa - Scamacca

Rezerve: Bellanova, Buongiorno, Cambiaso, Cristante, Darmian, El Shaarawy, Fagioli, Folorunsho, Gatti, Mancini, Meret, Raspadori, Retegui, Vicario, Zaccagni

Antrenor: Luciano Spalletti

• Albania (4-3-3): Strakosha - Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj - Asllani, Ramadani, Bajrami - Asani, Broja, Seferi

Rezerve: Abrashi, Aliji, Balliu, Berisha, Daku, Gjasula, Hoxha, Ismajli, Kastrati, Berisha, Kumbulla, Laci, Manaj, Mihaj, Muci

Antrenor: Sylvinho

Italia este campioana Europei, după ce a câștigat ultimul EURO, disputat în anul 2021. ”Squadra Azzurra” și-a adjudecat râvnitul trofeu după o finală dramatică cu Anglia, decisă la penalty-uri.

• Italia și Albania fac parte din grupa B la EURO, acolo unde se mai regăsesc Spania și Croația.

Naționala pregătită de Luciano Spalletti a ajuns la turneul final din postura de câștigătoare de grupă și se află într-o formă bună, întrucât a câștigat trei din cele patru partide de pregătire (2-1 cu Venezuela, 2-0 cu Ecuador, 1-0 cu Bosnia și Herțegovina) jucate înainte de EURO 2024.

• Italia se află pe locul 9 în clasamentul FIFA și are în palmares două titluri continentale, adjudecate în 1960 și 2021.

De partea cealaltă, Albania s-a calificat la EURO 2024 tot din postura de câștigătoare de grupă. Reprezentativa condusă de Sylvinho a câștigat cele două meciuri amicale disputate în luna iunie, 3-0 cu Liechtenstein și 3-1 cu Azerbaijan.

”Vulturii” ocupă locul 66 în clasamentul FIFA și se află la a doua participare la EURO, după cea din 2016, când a terminat pe locul 3 într-o grupă cu Franța, Elveția și România.

Italia și Albania s-au întâlnit de patru ori până acum, iar ”Squadra Azurra” a câștigat toate meciurile directe: 1-0, 2-0, 1-0 și 3-1.

Etichete: italia , albania , italia albania , euro 2024

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Serena Williams, supărată că i s-a refuzat accesul la un restaurant din Paris, cu stele Michelin. Răspunsul primit de americancă

Serena Williams s-a plâns pe o rețea socială că un restaurant cu stele Michelin din Paris i-a...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
bernadette szocs
Scandal după eliminarea României de la JO 2024! Bernadette Szocs, luată la țintă: ”E inadmisibil”. Antrenorul a spus că pleacă

Fără să stea la discuții! Au dat-o afară din Satul Olimpic după ce au aflat ce a făcut
luana-alonso
Volodimir Zelenski a reacționat rapid, după ce a văzut imaginile de la Paris
Olympische Spiele (Leichtathletik); Paris, 04.08.2024 Yaroslava MAHUCHIKH of Ukraine rests during the womens high jump a
Sandra Izbașa nu s-a putut abține, după ce a văzut scenele de la Paris, cu gimnasta Ana-Maria Bărbosu în prim-plan
sandra izbasa4 - Copy - Copy - Copy
Bernadette Szocs, mesaj categoric după eliminarea României de la JO, fără să știe că a fost acuzată de președintele Federației
szocs 5
Recomandările redacției

Lui Burleanu i s-a amintit că s-a lăudat că i-a ”ciuruit” pe Lupescu și pe Lucescu! Replica dată la prezentarea selecționerului
Screenshot 2024-08-06 at 16.40.41
Oficial A jucat pentru FCSB în preliminariile Champions League, iar acum a ajuns la o altă echipă din SuperLigă
FOTBAL:FCSB-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (26.07.2024)
Sabrina Voinea s-a decis imediat, după ce mama sa a anunțat că se retrage din cauza ”jafului” de la Jocurile Olimpice
PARIS, FRANCE - AUGUST 4: Sabrina Maneca-Voinea of Romania during the Women s Balance Beam Final on day ten of the Olymp
Sunt frați vitregi, dar formează un cuplu și au doi copii împreună. Acum vor să se căsătorească: "Ni s-a spus că o să ardem în iad"
Șumudică spune tot despre noul transfer al Rapidului. „Avea 5.500 de euro lunar, dar mă abțin să zic mai multe”
COSR nu se lasă: memoriu trimis la CIO! Se ajunge și la TAS după scandalul din gimnastică la JO cu românca Ana Bărbosu
Leonardo DiCaprio a renunțat la mască, șapcă și tricou, în vacanța cu iubita. El, la bustul gol, ea, în costum de baie, pe iaht
Pantaloni mai scurți de atât nu există! Charli XCX, senzația muzicii pop-electronic, într-o ținută cel puțin îndrăzneață, de ziua ei
Codul roșu de pe burse, explicat pe înțelesul tuturor: „Dacă acum zece ani aveai 1.000 de dolari la bursă, acum ai 300”
Șeful Casei de Pensii, contrazis de angajații săi: Care pensionari nu primesc decizii de recalculare
Sportivul care a pierdut o medalie la JO de la Paris, din cel mai neașteptat motiv
Este oficial. Mircea Lucescu este noul selecționer al echipei naționale! FRF a făcut anunțul
A început revoluția la Juventus! 8 jucători sunt OUT: ”E cea mai bună decizie”