Romania v Belarus: Group I - UEFA EURO 2024 Qualifying Round, Bucharest - 28 Mar 2023
Ofertat de Rapid, Dinamo și CFR, ”Tricolorul” a ajuns la un acord cu vicecampioana Poloniei
Bucurie a fotbalistilor romani dupa un gol marcat cu Deian Sorescu, Ianis Hagi si Daniel Birligea in meciul de fotbal di
”Tricolorul” criticat înaintea plecării definitive din club: ”Unul dintre cele mai proaste transferuri din istorie”
Screenshot 2024-08-06 at 17.02.16
E gata! Conducerea lui Rangers s-a dus la Ianis Hagi și i-a comunicat decizia finală
Digi Sport 1 Live
Acum
LIVE Liga a 2-a: CSM Resita-FCU 1948 Craiova
Etapa 1

articol scris de Digi Sport
16.06.2024, 15:26

Olanda s-a impus în fața Poloniei, cu scorul de 2-1, în primul meci din Grupa D, de la EURO 2024

Poland v Netherlands, UEFA European Championship 2024, Group D, Football, Volksparkstadion, Hamburg, Germany, 16 Jun 2024
Jucătorii olandezi au celebrat reușita lui Wout Weghorst din meciul Polonia - Olanda / Foto: Profimedia
  • Liga 2: CSM Reșița - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• Liga 2: Steaua - FC Argeș, marți, 19:00, DGS 1

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită în regim LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

Polonia - Olanda 1-2. Olandezii au debutat cu dreptul la EURO 2024

Statistica Polonia Olanda
Statistica meciului Polonia - Olanda / Foto: Sofascore

În debutul primei reprize, în minutul 10, Reijnders a fost foarte aproape să deschidă scorul pentru olandezi, însă mingea a trecut alături. Șase minute mai târziu, Buksa a dat lovitura pentru polonezi, după ce a înscris cu capul, după o centrare venită din corner.

Replica Olandei a venit la jumătatea primei reprize, când Gakpo a trimis un șut de la marginea careului și a înscris pentru 1-1. Portarul Szczesny nu a putut interveni, iar olandezii restabileau egalitatea.

Partea a doua a jocului a fost dominată de olandezi. Dumfries și De Vrij au semnat cele mai ocazii de gol pentru Olanda, însă lovitura de grație a fost dată de Weghorst, în minutul 83.

Atacantul Olandei a primit o pasă foarte bună, în interiorul careului, de la Ake, iar vârful a finalizat cu un şut precis, în colţul stâng al porții lui Szczesny.

Olanda s-a impus, așadar, cu scorul de 2-1, în fața Poloniei, în primul meci din Grupa D, de la EURO 2024.

Minutul 90+6: Final de meci! Polonia - Olanda 1-2.

Minutul 83: GOOOL Olanda! Ake i-a oferit o pasă bună lui Weghorst, iar atacantul a finalizat cu un şut precis, în colţul stâng.

Minutul 73: Ocazie Olanda! În urma unui corner trimis cu efect în careu, mingea a fost lovită bine de Stefan de Vrij, dar a trecut peste.

Minutul 65: Ocazie Olanda! Dumfries a fost foarte aproape de a o aduce pe Olanda în avantaj. Fotbalistul a șutat din interiorul careului, însă mingea a ocolit poarta lui Szczesny.

Minutul 59: Ocazie Polonia! Kiwior a avut o șansă bună de a înscrie. Verbruggen s-a opus la șutul trimis de polonez și a păstrat egalitatea pe tabela de marcaj.

Minutul 45+2: Pauză! Polonia - Olanda 1-1.

Minutul 42: Ocazie Olanda! Același Gakpo a avut ocazia de înscrie din nou pentru olandezi, dar mingea expediată de atacant a depășit cadrul porții Poloniei.

Minutul 29: GOOOL Olanda! Gakpo a trimis un șut de la marginea careului și a înscris pentru 1-1. Portarul Szczesny nu a putut interveni! Polonia - Olanda 1-1.

Minutul 16: GOOOL Polonia! Buksa a înscris cu capul, după o centrare venită din corner!

Minutul 10: Ocazie Olanda! Reijnders a fost foarte aproape să deschidă scorul, însă mingea a trecut alături.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start pentru meciul Polonia - Olanda

e5eaf132-7233-4f77-bbce-0f9c4f058bdc
Echipele de start de la meciul Polonia - Olanda / Foto: Sofascore

Polonia (3-4-2-1): Szczesny - Bednarek, Salamon, Kiwior - Frankowski, Zielinski, Romanczuk, Zalewski - Urbanski, Buksa, S. Szymanski

Rezerve: Bereszynski, Bulka, Dawidowicz, Grosicki, Lewandowski, Moder, Piatek, Piotrowski, Puchacz, Skoras, Skorupski, Slisz, Swiderski, D. Szymanski, S. Walukiewicz

Antrenor: Michal Probierz

Olanda (4-3-3): Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake - Reijnders, Schouten, Veerman - Simons, Depay, Gakpo

Rezerve: Bergwijn, Bijlow, Blind, de Ligt, Flekken, Frimpong, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Malen, van de Ven, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee

Antrenor: Ronald Koeman

Înaintea meciului direct, cele două formații stau bine din punct de vedere al rezultatelor obținute în ultimele partide. Astfel, dacă Polonia nu a înregistrat nicio înfrângere în 2024 și a obținut două victorii în meciurile amicale dinaintea EURO 2024 (3-1 cu Ucraina și 2-1 cu Turcia), Olanda pare într-o formă extraordinară, cel puțin din punct de vedere ofensiv.

Concret, ”Portocala mecanică” pregătită de Ronald Koeman (61 de ani) a câștigat 3 din cele 4 meciuri de pregătire disputate înainte de turneul final cu scorul de 4-0 (cu Scoția, Canada și Islanda) și a pierdut cu Germania (scor 1-2).

În acest meci, fiecare dintre echipe va avea câte un absent important: Robert Lewandowski (35 de ani / Barcelona / Polonia) și Joshua Zirkzee (23 de ani / Bologna / Olanda).

Dacă ne uităm la rezultatele înregistrate în meciurile directe dintre Polonia și Olanda, observăm că Robert Lewandowski&Co nu s-au mai impus în fața adversarilor din 1979, când polonezii au câștigat cu ”Portocala mecanică” cu 2-0 în preliminariile EURO 1980. De atunci, olandezii au triumfat în fața Poloniei de 7 ori în ultimele 11 partide directe.

În ultima partidă directă dintre Polonia și Olanda, disputată la sfârșitul lunii septembrie 2022 (în Nations League), reprezentativa ”Țărilor de Jos” s-a impus în Varșovia cu 2-0, prin golurile lui Cody Galpo și Steven Bergwijn.

Etichete: polonia , olanda , echipa nationala a romaniei

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Serena Williams, supărată că i s-a refuzat accesul la un restaurant din Paris, cu stele Michelin. Răspunsul primit de americancă

Serena Williams s-a plâns pe o rețea socială că un restaurant cu stele Michelin din Paris i-a...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
bernadette szocs
Scandal după eliminarea României de la JO 2024! Bernadette Szocs, luată la țintă: ”E inadmisibil”. Antrenorul a spus că pleacă

Fără să stea la discuții! Au dat-o afară din Satul Olimpic după ce au aflat ce a făcut
luana-alonso
Sandra Izbașa nu s-a putut abține, după ce a văzut scenele de la Paris, cu gimnasta Ana-Maria Bărbosu în prim-plan
sandra izbasa4 - Copy - Copy - Copy
Volodimir Zelenski a reacționat rapid, după ce a văzut imaginile de la Paris
Olympische Spiele (Leichtathletik); Paris, 04.08.2024 Yaroslava MAHUCHIKH of Ukraine rests during the womens high jump a
Controversă uriașă la JO 2024: "Rezultatele analizelor de sânge arată că aceste două pugiliste sunt bărbaţi!"
Olympic Games Paris 2024 - Boxing
Recomandările redacției

A marcat golul calificării cu Maccabi și acum i-a pus gând rău Spartei Praga: ”Putem să câștigăm aici”
FOTBAL:MACCABI TEL AVIV FC-FCSB, PRELIMINARIILE LIGII CAMPIONILOR (31.07.2024)
Foto ”Prinde-mă dacă poţi bătrâne”. Cine e partenera de viață a patronului de la Sparta Praga, de 4 ori mai bogat ca Becali
Anna Kellnerová, manažerka
Mircea Lucescu a dezvăluit ce pregătește pentru meciurile cu Lituania și Kosovo: ”Voi aduce schimbări”
mircea lucescu3
Sunt frați vitregi, dar formează un cuplu și au doi copii împreună. Acum vor să se căsătorească: "Ni s-a spus că o să ardem în iad"
Șumudică spune tot despre noul transfer al Rapidului. „Avea 5.500 de euro lunar, dar mă abțin să zic mai multe”
COSR nu se lasă: memoriu trimis la CIO! Se ajunge și la TAS după scandalul din gimnastică la JO cu românca Ana Bărbosu
Leonardo DiCaprio a renunțat la mască, șapcă și tricou, în vacanța cu iubita. El, la bustul gol, ea, în costum de baie, pe iaht
Pantaloni mai scurți de atât nu există! Charli XCX, senzația muzicii pop-electronic, într-o ținută cel puțin îndrăzneață, de ziua ei
Șeful Casei de Pensii, contrazis de angajații săi: Care pensionari nu primesc decizii de recalculare
Sportivul care a pierdut o medalie la JO de la Paris, din cel mai neașteptat motiv
Este oficial. Mircea Lucescu este noul selecționer al echipei naționale! FRF a făcut anunțul