Liga Campionilor EHF Feminin 2024-2025 - faza grupelor
Acest articol descrie faza grupelor Ligii Campionilor EHF Feminin 2024-2025, care se va desfășura între 7/8 septembrie 2024 și 22/23 februarie 2025. La finalul ei, 12 echipe vor avansa în fazele eliminatorii ale competiției.
Distribuția în urnele valorice
[modificare | modificare sursă]Distribuția echipelor în urnele valorice a fost anunțată pe 25 iunie 2024.[1] Prin alocarea neegală în urne, Federația Europeană de Handbal a încercat să evite ca echipele provenite din aceeași țară să fie extrase în aceeași grupă preliminară.[1] S-a reușit acest lucru în cazul țărilor care participă cu două echipe, dar nu și în cazul Danemarcei și României, țări care participă cu trei echipe.[1]
Tragerea la sorți
[modificare | modificare sursă]Tragerea la sorți a fost efectuată pe 27 iunie 2024, de la ora locală 17:30, la sediul EHF de la Viena, Austria, și a fost transmisă în direct pe canalul ehfTV, pe canalul YouTube Home of Handball și pe contul de Facebook al Ligii Campionilor EHF, fiind acoperită și pe rețelele de socializare X și Instagram.[1][2]
Format
[modificare | modificare sursă]Partidele se vor desfășura după sistemul fiecare cu fiecare, cu meciuri pe teren propriu și în deplasare.[3]
Departajare
[modificare | modificare sursă]În faza grupelor, echipele vor fi departajate pe bază de punctaj (2 puncte pentru victorie, 1 punct pentru meci egal, 0 puncte pentru înfrângere). La terminarea fazei grupelor, dacă două sau mai multe echipe dintr-o grupă vor acumula același număr de puncte, atunci departajarea lor se va face conform capitolului 10, paragraful 10.2 din regulament, ținând cont de următoarele criterii și în următoarea ordine:
- Cel mai mare număr de puncte obținute în meciurile directe;
- Golaveraj superior în meciurile directe;
- Cel mai mare număr de goluri înscrise în meciurile directe (sau în meciul din deplasare, în cazul sistemului tur-retur);
- Golaveraj superior în toate meciurile din grupă;
- Cel mai bun golaveraj pozitiv în toate meciurile din grupă;
Regulamentul precizează că, dacă folosind criteriile de mai sus ar fi determinat locul uneia din echipele cu punctaj egal, criteriile vor fi din nou folosite în aceeași ordine până va fi determinat locul tuturor echipelor. În situația în care echipele vor rămâne la egalitate și după folosirea criteriilor de mai sus, atunci Federația Europeană de Handbal va lua o decizie de departajare prin tragere la sorți.
În timpul fazei grupelor, doar criteriile 4–5 se vor aplica pentru a determina clasamentul provizoriu al echipelor.
Grupele
[modificare | modificare sursă]Programul partidelor a fost anunțat pe 11 iulie 2024.[4] Meciurile au fost prevăzute să se desfășoare pe 7-8 septembrie 2024, 14–15 septembrie, 21–22 septembrie, 5–6 octombrie, 12–13 octombrie, 19–20 octombrie, 9-10 noiembrie, 16-17 noiembrie, 11-12 ianuarie 2025, 18-19 ianuarie, 25-26 ianuarie, 8–9 februarie, 15-16 februarie și 22-23 februarie 2025.
Grupa A
[modificare | modificare sursă]Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FTC-Rail Cargo Hungaria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Sferturile de finală |
2 | Metz Handball | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | CSM București | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Playoff |
4 | RK Krim Mercator | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | Storhamar HE | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | Nykøbing Falster HK | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
7 | RK Podravka Koprivnica | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | CS Gloria 2018 Bistrița | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
7-8 septembrie 2024 | RK Podravka Koprivnica | – | RK Krim Mercator | Sportska dvorana "Josip Samaržija - Bepo", Koprivnica |
(–) | ||||
Raport |
7-8 septembrie 2024 | CS Gloria 2018 Bistrița | – | CSM București | TeraPlast Arena, Bistrița |
(–) | ||||
Raport |
7-8 septembrie 2024 | Storhamar HE | – | Metz Handball | BoligPartner Arena, Hamar |
(–) | ||||
Raport |
7-8 septembrie 2024 | FTC-Rail Cargo Hungaria | – | Nykøbing Falster HK | |
(–) | ||||
Raport |
14-15 septembrie 2024 | FTC-Rail Cargo Hungaria | – | RK Podravka Koprivnica | |
(–) | ||||
Raport |
14-15 septembrie 2024 | Metz Handball | – | CS Gloria 2018 Bistrița | Les Arènes de Metz, Metz |
(–) | ||||
Raport |
14-15 septembrie 2024 | CSM București | – | Storhamar HE | Sala Polivalentă, București |
(–) | ||||
Raport |
14-15 septembrie 2024 | RK Krim Mercator | – | Nykøbing Falster HK | Arena Stožice, Ljubljana |
(–) | ||||
Raport |
21-22 septembrie 2024 | Storhamar HE | – | FTC-Rail Cargo Hungaria | BoligPartner Arena, Hamar |
(–) | ||||
Raport |
21-22 septembrie 2024 | Nykøbing Falster HK | – | Metz Handball | Spar Nord Arena, Nykøbing |
(–) | ||||
Raport |
21-22 septembrie 2024 | RK Podravka Koprivnica | – | CSM București | Sportska dvorana "Josip Samaržija - Bepo", Koprivnica |
(–) | ||||
Raport |
21-22 septembrie 2024 | CS Gloria 2018 Bistrița | – | RK Krim Mercator | TeraPlast Arena, Bistrița |
(–) | ||||
Raport |
5-6 octombrie 2024 | FTC-Rail Cargo Hungaria | – | CS Gloria 2018 Bistrița | |
(–) | ||||
Raport |
5-6 octombrie 2024 | Metz Handball | – | RK Podravka Koprivnica | Les Arènes de Metz, Metz |
(–) | ||||
Raport |
5-6 octombrie 2024 | CSM București | – | Nykøbing Falster HK | Sala Polivalentă, București |
(–) | ||||
Raport |
5-6 octombrie 2024 | RK Krim Mercator | – | Storhamar HE | Arena Stožice, Ljubljana |
(–) | ||||
Raport |
12-13 octombrie 2024 | Metz Handball | – | FTC-Rail Cargo Hungaria | Les Arènes de Metz, Metz |
(–) | ||||
Raport |
12-13 octombrie 2024 | RK Krim Mercator | – | CSM București | Arena Stožice, Ljubljana |
(–) | ||||
Raport |
12-13 octombrie 2024 | Nykøbing Falster HK | – | Storhamar HE | Spar Nord Arena, Nykøbing |
(–) | ||||
Raport |
12-13 octombrie 2024 | CS Gloria 2018 Bistrița | – | RK Podravka Koprivnica | TeraPlast Arena, Bistrița |
(–) | ||||
Raport |
19-20 octombrie 2024 | FTC-Rail Cargo Hungaria | – | RK Krim Mercator | |
(–) | ||||
Raport |
19-20 octombrie 2024 | CSM București | – | Metz Handball | Sala Polivalentă, București |
(–) | ||||
Raport |
19-20 octombrie 2024 | Storhamar HE | – | CS Gloria 2018 Bistrița | BoligPartner Arena, Hamar |
(–) | ||||
Raport |
19-20 octombrie 2024 | RK Podravka Koprivnica | – | Nykøbing Falster HK | Sportska dvorana "Josip Samaržija - Bepo", Koprivnica |
(–) | ||||
Raport |
9-10 noiembrie 2024 | RK Krim Mercator | – | Metz Handball | Arena Stožice, Ljubljana |
(–) | ||||
Raport |
9-10 noiembrie 2024 | Storhamar HE | – | RK Podravka Koprivnica | BoligPartner Arena, Hamar |
(–) | ||||
Raport |
9-10 noiembrie 2024 | CS Gloria 2018 Bistrița | – | Nykøbing Falster HK | TeraPlast Arena, Bistrița |
(–) | ||||
Raport |
9-10 noiembrie 2024 | CSM București | – | FTC-Rail Cargo Hungaria | Sala Polivalentă, București |
(–) | ||||
Raport |
16-17 noiembrie 2024 | Metz Handball | – | RK Krim Mercator | Les Arènes de Metz, Metz |
(–) | ||||
Raport |
16-17 noiembrie 2024 | RK Podravka Koprivnica | – | Storhamar HE | Sportska dvorana "Josip Samaržija - Bepo", Koprivnica |
(–) | ||||
Raport |
16-17 noiembrie 2024 | Nykøbing Falster HK | – | CS Gloria 2018 Bistrița | Spar Nord Arena, Nykøbing |
(–) | ||||
Raport |
16-17 noiembrie 2024 | FTC-Rail Cargo Hungaria | – | CSM București | |
(–) | ||||
Raport |
11-12 ianuarie 2025 | RK Krim Mercator | – | FTC-Rail Cargo Hungaria | Arena Stožice, Ljubljana |
(–) | ||||
Raport |
11-12 ianuarie 2025 | Metz Handball | – | CSM București | Les Arènes de Metz, Metz |
(–) | ||||
Raport |
11-12 ianuarie 2025 | CS Gloria 2018 Bistrița | – | Storhamar HE | TeraPlast Arena, Bistrița |
(–) | ||||
Raport |
11-12 ianuarie 2025 | Nykøbing Falster HK | – | RK Podravka Koprivnica | Spar Nord Arena, Nykøbing |
(–) | ||||
Raport |
18-19 ianuarie 2025 | FTC-Rail Cargo Hungaria | – | Metz Handball | |
(–) | ||||
Raport |
18-19 ianuarie 2025 | CSM București | – | RK Krim Mercator | Sala Polivalentă, București |
(–) | ||||
Raport |
18-19 ianuarie 2025 | Storhamar HE | – | Nykøbing Falster HK | BoligPartner Arena, Hamar |
(–) | ||||
Raport |
18-19 ianuarie 2025 | RK Podravka Koprivnica | – | CS Gloria 2018 Bistrița | Sportska dvorana "Josip Samaržija - Bepo", Koprivnica |
(–) | ||||
Raport |
25-26 ianuarie 2025 | CS Gloria 2018 Bistrița | – | FTC-Rail Cargo Hungaria | TeraPlast Arena, Bistrița |
(–) | ||||
Raport |
25-26 ianuarie 2025 | RK Podravka Koprivnica | – | Metz Handball | Sportska dvorana "Josip Samaržija - Bepo", Koprivnica |
(–) | ||||
Raport |
25-26 ianuarie 2025 | Nykøbing Falster HK | – | CSM București | Spar Nord Arena, Nykøbing |
(–) | ||||
Raport |
25-26 ianuarie 2025 | Storhamar HE | – | RK Krim Mercator | BoligPartner Arena, Hamar |
(–) | ||||
Raport |
8-9 februarie 2025 | FTC-Rail Cargo Hungaria | – | Storhamar HE | |
(–) | ||||
Raport |
8-9 februarie 2025 | Metz Handball | – | Nykøbing Falster HK | Les Arènes de Metz, Metz |
(–) | ||||
Raport |
8-9 februarie 2025 | CSM București | – | RK Podravka Koprivnica | Sala Polivalentă, București |
(–) | ||||
Raport |
8-9 februarie 2025 | RK Krim Mercator | – | CS Gloria 2018 Bistrița | Arena Stožice, Ljubljana |
(–) | ||||
Raport |
15-16 februarie 2025 | RK Podravka Koprivnica | – | FTC-Rail Cargo Hungaria | Sportska dvorana "Josip Samaržija - Bepo", Koprivnica |
(–) | ||||
Raport |
15-16 februarie 2025 | CS Gloria 2018 Bistrița | – | Metz Handball | TeraPlast Arena, Bistrița |
(–) | ||||
Raport |
15-16 februarie 2025 | Storhamar HE | – | CSM București | BoligPartner Arena, Hamar |
(–) | ||||
Raport |
15-16 februarie 2025 | Nykøbing Falster HK | – | RK Krim Mercator | Spar Nord Arena, Nykøbing |
(–) | ||||
Raport |
22-23 februarie 2025 | Metz Handball | – | Storhamar HE | Les Arènes de Metz, Metz |
(–) | ||||
Raport |
22-23 februarie 2025 | RK Krim Mercator | – | RK Podravka Koprivnica | Arena Stožice, Ljubljana |
(–) | ||||
Raport |
22-23 februarie 2025 | CSM București | – | CS Gloria 2018 Bistrița | Sala Polivalentă, București |
(–) | ||||
Raport |
22-23 februarie 2025 | Nykøbing Falster HK | – | FTC-Rail Cargo Hungaria | Spar Nord Arena, Nykøbing |
(–) | ||||
Raport |
Grupa B
[modificare | modificare sursă]Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vipers Kristiansand | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Sferturile de finală |
2 | Team Esbjerg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | Budućnost BEMAX | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Playoff |
4 | HB Ludwigsburg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | Győri Audi ETO KC | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | Brest Bretagne Handball | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
7 | CS Rapid București | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | Odense Håndbold | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
7-8 septembrie 2024 | Győri Audi ETO KC | – | Team Esbjerg | Audi Aréna, Győr |
(–) | ||||
Raport |
7-8 septembrie 2024 | Brest Bretagne Handball | – | Vipers Kristiansand | Brest Arena, Brest |
(–) | ||||
Raport |
7-8 septembrie 2024 | CS Rapid București | – | Budućnost BEMAX | |
(–) | ||||
Raport |
7-8 septembrie 2024 | Odense Håndbold | – | HB Ludwigsburg | Sydbank Arena, Odense |
(–) | ||||
Raport |
14-15 septembrie 2024 | Vipers Kristiansand | – | CS Rapid București | Aquarama, Kristiansand |
(–) | ||||
Raport |
14-15 septembrie 2024 | Team Esbjerg | – | Odense Håndbold | Blue Water Dokken, Esbjerg |
(–) | ||||
Raport |
14-15 septembrie 2024 | HB Ludwigsburg | – | Győri Audi ETO KC | MHP Arena, Ludwigsburg |
(–) | ||||
Raport |
14-15 septembrie 2024 | Budućnost BEMAX | – | Brest Bretagne Handball | Centrul Sportiv Morača, Podgorica |
(–) | ||||
Raport |
21-22 septembrie 2024 | Győri Audi ETO KC | – | Vipers Kristiansand | Audi Aréna, Győr |
(–) | ||||
Raport |
21-22 septembrie 2024 | Brest Bretagne Handball | – | Team Esbjerg | Brest Arena, Brest |
(–) | ||||
Raport |
21-22 septembrie 2024 | CS Rapid București | – | HB Ludwigsburg | |
(–) | ||||
Raport |
21-22 septembrie 2024 | Odense Håndbold | – | Budućnost BEMAX | Sydbank Arena, Odense |
(–) | ||||
Raport |
5-6 octombrie 2024 | Vipers Kristiansand | – | Odense Håndbold | Aquarama, Kristiansand |
(–) | ||||
Raport |
5-6 octombrie 2024 | Team Esbjerg | – | CS Rapid București | Blue Water Dokken, Esbjerg |
(–) | ||||
Raport |
5-6 octombrie 2024 | HB Ludwigsburg | – | Brest Bretagne Handball | MHP Arena, Ludwigsburg |
(–) | ||||
Raport |
5-6 octombrie 2024 | Budućnost BEMAX | – | Győri Audi ETO KC | Centrul Sportiv Morača, Podgorica |
(–) | ||||
Raport |
12-13 octombrie 2024 | Team Esbjerg | – | Vipers Kristiansand | Blue Water Dokken, Esbjerg |
(–) | ||||
Raport |
12-13 octombrie 2024 | Budućnost BEMAX | – | HB Ludwigsburg | Centrul Sportiv Morača, Podgorica |
(–) | ||||
Raport |
12-13 octombrie 2024 | Brest Bretagne Handball | – | Győri Audi ETO KC | Brest Arena, Brest |
(–) | ||||
Raport |
12-13 octombrie 2024 | Odense Håndbold | – | CS Rapid București | Sydbank Arena, Odense |
(–) | ||||
Raport |
19-20 octombrie 2024 | Vipers Kristiansand | – | Budućnost BEMAX | Aquarama, Kristiansand |
(–) | ||||
Raport |
19-20 octombrie 2024 | HB Ludwigsburg | – | Team Esbjerg | MHP Arena, Ludwigsburg |
(–) | ||||
Raport |
19-20 octombrie 2024 | Győri Audi ETO KC | – | Odense Håndbold | Audi Aréna, Győr |
(–) | ||||
Raport |
19-20 octombrie 2024 | CS Rapid București | – | Brest Bretagne Handball | |
(–) | ||||
Raport |
9-10 noiembrie 2024 | Vipers Kristiansand | – | HB Ludwigsburg | Aquarama, Kristiansand |
(–) | ||||
Raport |
9-10 noiembrie 2024 | Budućnost BEMAX | – | Team Esbjerg | Centrul Sportiv Morača, Podgorica |
(–) | ||||
Raport |
9-10 noiembrie 2024 | Győri Audi ETO KC | – | CS Rapid București | Audi Aréna, Győr |
(–) | ||||
Raport |
9-10 noiembrie 2024 | Odense Håndbold | – | Brest Bretagne Handball | Sydbank Arena, Odense |
(–) | ||||
Raport |
16-17 noiembrie 2024 | HB Ludwigsburg | – | Vipers Kristiansand | MHP Arena, Ludwigsburg |
(–) | ||||
Raport |
16-17 noiembrie 2024 | Team Esbjerg | – | Budućnost BEMAX | Blue Water Dokken, Esbjerg |
(–) | ||||
Raport |
16-17 noiembrie 2024 | CS Rapid București | – | Győri Audi ETO KC | |
(–) | ||||
Raport |
16-17 noiembrie 2024 | Brest Bretagne Handball | – | Odense Håndbold | Brest Arena, Brest |
(–) | ||||
Raport |
11-12 ianuarie 2025 | Budućnost BEMAX | – | Vipers Kristiansand | Centrul Sportiv Morača, Podgorica |
(–) | ||||
Raport |
11-12 ianuarie 2025 | Team Esbjerg | – | HB Ludwigsburg | Blue Water Dokken, Esbjerg |
(–) | ||||
Raport |
11-12 ianuarie 2025 | Odense Håndbold | – | Győri Audi ETO KC | Sydbank Arena, Odense |
(–) | ||||
Raport |
11-12 ianuarie 2025 | Brest Bretagne Handball | – | CS Rapid București | Brest Arena, Brest |
(–) | ||||
Raport |
18-19 ianuarie 2025 | Vipers Kristiansand | – | Team Esbjerg | Aquarama, Kristiansand |
(–) | ||||
Raport |
18-19 ianuarie 2025 | HB Ludwigsburg | – | Budućnost BEMAX | MHP Arena, Ludwigsburg |
(–) | ||||
Raport |
18-19 ianuarie 2025 | Győri Audi ETO KC | – | Brest Bretagne Handball | Audi Aréna, Győr |
(–) | ||||
Raport |
18-19 ianuarie 2025 | CS Rapid București | – | Odense Håndbold | |
(–) | ||||
Raport |
25-26 ianuarie 2025 | Odense Håndbold | – | Vipers Kristiansand | Sydbank Arena, Odense |
(–) | ||||
Raport |
25-26 ianuarie 2025 | CS Rapid București | – | Team Esbjerg | |
(–) | ||||
Raport |
25-26 ianuarie 2025 | Brest Bretagne Handball | – | HB Ludwigsburg | Brest Arena, Brest |
(–) | ||||
Raport |
25-26 ianuarie 2025 | Győri Audi ETO KC | – | Budućnost BEMAX | Audi Aréna, Győr |
(–) | ||||
Raport |
8-9 februarie 2025 | Vipers Kristiansand | – | Győri Audi ETO KC | Aquarama, Kristiansand |
(–) | ||||
Raport |
8-9 februarie 2025 | Team Esbjerg | – | Brest Bretagne Handball | Blue Water Dokken, Esbjerg |
(–) | ||||
Raport |
8-9 februarie 2025 | HB Ludwigsburg | – | CS Rapid București | MHP Arena, Ludwigsburg |
(–) | ||||
Raport |
8-9 februarie 2025 | Budućnost BEMAX | – | Odense Håndbold | Centrul Sportiv Morača, Podgorica |
(–) | ||||
Raport |
15-16 februarie 2025 | CS Rapid București | – | Vipers Kristiansand | |
(–) | ||||
Raport |
15-16 februarie 2025 | Odense Håndbold | – | Team Esbjerg | Sydbank Arena, Odense |
(–) | ||||
Raport |
15-16 februarie 2025 | Győri Audi ETO KC | – | HB Ludwigsburg | Audi Aréna, Győr |
(–) | ||||
Raport |
15-16 februarie 2025 | Brest Bretagne Handball | – | Budućnost BEMAX | Brest Arena, Brest |
(–) | ||||
Raport |
22-23 februarie 2025 | Team Esbjerg | – | Győri Audi ETO KC | Blue Water Dokken, Esbjerg |
(–) | ||||
Raport |
22-23 februarie 2025 | Vipers Kristiansand | – | Brest Bretagne Handball | Aquarama, Kristiansand |
(–) | ||||
Raport |
22-23 februarie 2025 | Budućnost BEMAX | – | CS Rapid București | Centrul Sportiv Morača, Podgorica |
(–) | ||||
Raport |
22-23 februarie 2025 | HB Ludwigsburg | – | Odense Håndbold | MHP Arena, Ludwigsburg |
(–) | ||||
Raport |
Note
[modificare | modificare sursă]Referințe
[modificare | modificare sursă]- ^ a b c d „Pots revealed for EHF Champions League Women group phase draw”. eurohandball.com. Federația Europeană de Handbal. . Arhivat din originalul de la . Accesat în .
- ^ „Draw promises exciting group phase in women's top flight”. eurohandball.com. Federația Europeană de Handbal. . Arhivat din originalul de la . Accesat în .
- ^ „REGULATIONS EHF CHAMPIONS LEAGUE WOMEN SEASON 2024/25 | 9. Playing system” (PDF). eurohandball.com. Federația Europeană de Handbal. p. 18-19. Arhivat (PDF) din originalul de la . Accesat în .
- ^ „EHF Champions League Women group phase schedule released”. Federația Europeană de Handbal. . Arhivat din original la . Accesat în .