EURO 2024. Olanda a învins Turcia şi s-a calificat în semifinale

Data actualizării: Data publicării:
faza de joc din meciul olanda turcia de la euro 2024

Selecţionata Olandei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Turciei cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin.

Olandezii au început bine sfertul de finală disputat la Berlin, unde Gakpo (min. 6) şi Xavi Simons (min. 12) nu au prins poarta lui Mert Gunok.

Golul a venit însă în cealaltă poartă, a lui Verbruggen. În minutul 35 Arda Guler a centrat excelent în faţa porţii, iar Samet Akaydin a reluat cu o lovitură de cap, deschizând scorul.

Elevii lui Ronald Koeman au încercat să înscrie, dar cea mai mare ocazie a reprizei secunde a fost cea a lui Arda Guler, șut în bară, în minutul 55.

După zece minute Verbruggen a respins şutul lui Kenan Yildiz, iar atacantul Weghorst a intervenit în faţa lui Kaan Ayhan şi a trimis în afara terenului.

Olandezii au egalat în minutul 70, prin Stefan de Vrij, lovitura de cap la centrarea lui Depay şi au întors rezultatul în minutul 76, prin autogolul lui Mert Müldür.

În minutul 90+1 Verbruggen a intervenit excepţional în faţa lui Kilicsoy şi turcii au cedat cu 1-2, chiar în faţa preşedintelui Erdogan, prezent în tribune, iar olandezii s-au calificat în semifinale, acolo unde vor întâlni echipa Angliei.

OLANDA: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake (van de Ven 73) – Schouten, Simons (Zirkzee 87), Reijnders (Veerman 73) – Bergwijn (Weghorst 46), Depay (Frimpong 87), Gakpo.
Selecționer: Ronald Koeman

TURCIA: Mert Günok – Mert Müldür (Z. Celik 82), Ayhan (Kilicsoy 89), Akaydin (Cenk Tosun 82), Bardakci, Kadioglu - Yilmaz, Ozcan (Yokuşlu 77), H. Calhanoglu, K. Yildiz (Akturkoglu 77) – Arda Guler.
Selecționer: Vincenzo Montella

Cartonaşe galbene: Simons 30, Ake 54, van Dijk 64, Weghorst 90+7 / Cenk Tosun 90+4, Vincenzo Montella 90+5
Cartonaş roşu: Bertuk Yildirim (aflat pe banca de rezerve) min. 90+6

Arbitri: Clement Turpin - Nicolas Danos, Benjamin Pages (toţi din Franţa) - Felix Zwayer (Germania)